GeriEkonomi S&P not artışı için yasa bekliyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

S&P not artışı için yasa bekliyor

S&P not artışı için yasa bekliyor
refid:3862493 ilişkili resim dosyası

Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Standard and Poor's (S and P) Türkiye Analisti Faruk Soussa, “sosyal güvenlik reformunun yasalaşması, Türkiye'nin kredi notunu yükseltecek en önemli faktör” dedi.

Faruk Soussa, Türkiye ekonomisindeki gelişmeler ve kredi notu kalitesindeki beklentilere ilişkin sorularını yanıtladı.
Sosyal güvenlik reformu başta olmak üzere yapısal reformların tamamlanmasının önemine dikkati çeken Faruk Soussa, sosyal güvenlik sisteminin, kamu finansman açığında önemli bir sorun yaratttığını ve orta ile uzun vadede sürdürülemez olduğuna işaret etti.

Soussa, Türkiye'nin kredi notu kalitesini etkileyecek diğer önemli bir unsurun ise Gayri Safi Yurtiçi Hasıla'nın yüzde 6'sına ulaşan Cari İşlemler açığı olduğunu ifade etti. Soussa, halen pozitif görünüme sahip Türkiye'nin, kredi notu kalitesinin de gittikçe daha iyiye gittiğini söyledi.

CARİ İŞLEMLER AÇIĞI

Cari İşlemler Açığı ve bu açığın finansmanını yakından takip ettiklerini belirten Soussa, bu açığın kompozisyonunun da, kredi notu üzerinde etkisinin olacağını vurguladı. Soussa, Cari Açığın büyük bir oranla Doğrudan yabancı Sermaye ile finanse edilmesine karşın, bu açığın finansmanında, kısa vadeli borçları belirleyen yatırımcı tavrını da yakından izlemek gerektiğini ifade etti.

S and P kıdemli analisti Konrad Reuss gibi, Faaruk Soussa da, Türkiye ekonomisinin, AB sürecinde gerçekleştireceği reformları sürdürmesi ve siyasi istikrarı koruması durumunda, birkaç yıl içinde Türkiye'nin “yatırım derecesi” notuna ulaşabileceğini ifade etti. Soussa bu arada, Türkiye'nin, son yıllarda kamu mali disiplininde sağladığı başarıyı sürdürmesinin önemine dikkati çekti. S and P, Türkiye'nin kredi notuna ilişkin ekonomik görünümünü durağan'dan pozitif'e çevirmişti. S and P, uzun dönemli döviz cinsinden BB (-) ile YTL cinsinden ”BB” olan kredi notlarını ise aynen teyit etmişti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle