GeriEkonomi S&P ile Moody’s el ele verdi BP’ye çifte not darbesi vurdu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

S&P ile Moody’s el ele verdi BP’ye çifte not darbesi vurdu

S&P ile Moody’s el ele verdi BP’ye çifte not darbesi vurdu
refid:15071065 ilişkili resim dosyası

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standart & Poors (S&P), İngiliz petrol şirketi British Petroleum’un (BP) ‘AA-’ olan uzun vadeli kredi notunu ‘A’ya indirip, görünümünü de negatif izlemeye aldı.

S&P’nin açıklamasının ardından Moodys de  BP’nin Aa2 olan görünümünü üç basamak indirerek A2 yaptığını açıkladı. Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch’in 16 Haziran’da, Meksika Körfezi’ndeki petrol sızıntısı nedeniyle zor durumda olan İngiliz petrol şirketi BP’nin kredi notunu yedi basamak birden indirmişti.
Politik baskı neden oldu
S&P’den yapılan açıklamada, not indiriminde Meksika Körfezi’ndeki petrol sızıntısının temizlenmesi ve zararların giderilmesinin şirkete maliyetine ilişkin tahminlerle şirketin en büyük pazarı ABD’deki politik baskının neden olduğu  belirtildi. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu ayrıca, şirketin notunun gelecekte yine düşürülebileceği uyarısında bulundu. Bu ay ikinci kez BP’nin notunu düşüren S&P, bu indirimle BP’nin notunu iki basamak düşürmüş oldu. S&P, BP’nin notlarını 4 Haziran’da negatif izlemeye aldığını açıklamıştı. Uluslararası Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch de geçen salı günü, şirketin “AA” olan kredi notunu altı basamak birden düşürerek “BBB”ye indirdiğini açıklamıştı.
Sızıntının yansımaları
Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moodys de BP’nin kredibilitesini Meksika Körfezi’nde yaşanan petrol sızıntısının kötüleşmesinin yansımalarını neden göstererek üç basamak düşürdü. Uluslararası ajanslara görüş veren uzmanlar aynı ay içinde hem S&P, hem Fitch hem de Moodys’den ikinci kez gelen not indiriminin devam edebileceğine dikkat çekti. Moodys’den yapılan açıklamada, “Moodys’in yaptığı güncel değerlendirmeye göre sızıntının sürdürülebilir negatif etkileri BP’nin yıllar içindeki genel mali profil ve serbest nakit akışı oluşumunu etkileyecek. Yaşanan sızıntının etkileri ve sızıntının durdurulamaması tazminat talepleri, montaj giderleri düşünüldüğünde bu değerlendirme önemli bir yukarı revizyonu yansıtıyor. Çevre, temizlik, dava ve ceza maliyetleri Moodys’in önceki tahminlerine göre fiziksel ve ekonomik zararın devam edeceğine işaret ediyor.”

BP kredi için 5 bankayla görüşüyor

BP, ABD’deki beş bankadan 5 ila 10 milyar dolar (4-8 milyar Euro) arasında kredi almaya hazırlanıyor. Fransız gazetesi Le Monde’daki habere göre, şirket, aralarında Goldman  Sachs ve Morgan Stanley’nin de bulunduğu beş bankayla operasyon için görüşüyor. İngiliz Petrol şirketi daha önce yaptığı açıklamada, Meksika  Körfezi’ndeki felaketi önlemek için oluşturulacak fonda kullanılmak üzere önümüzdeki dönemde temettü dağıtmayacağını, yatırım programlarını azaltacağını ve  10 milyar dolarlık varlık satacağını duyurmuştu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle