GeriEkonomi S&P’den Fransa’ya sert uyarı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

S&P’den Fransa’ya sert uyarı

S&P’den Fransa’ya sert uyarı
refid:19045823 ilişkili resim dosyası

Kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s, küresel ekonomideki sıkıntılar ve euro bölgesindeki borç sorunu nedeniyle AAA notunu kaybedecek ülkeler arasında Fransa’nın da olduğunu söyledi.

S&P’nin stres senaryolarına göre, İspanya, İtalya ve Portekiz’in de notlarının bir ya da iki basamak düşebilir.       

          

Kurum, olası bir not indirimi dalgasında Fransa’nın da bu ülkeleri takip edeceğini belirtti.  

 

Diğer bir kredi derecelendirme kuruluşu olan Moody’s de geçen hafta Fransa’nın AAA olan notunu tehlikede olduğunu açıklamıştı. 

 

Kurumdan yapılan açıklamada, bu yorumların çift dipli resesyon ve yavaş ekonomik büyüme senaryoları kapsamında gerçekleştirildiği belirtildi.  

 

S&P analistleri, “Her geçen biraz daha büyüyen bütçe açıkları ve bankaların artan sermaye maliyetleri hükümetlerin borçlanmalarını her senaryoda artıracaktır” yorumunu yaptı.

   

BANKALARA 130 MİLYAR EURO LAZIM

Diğer yandan euro bölgesindeki bankaların bilançolarının olası bir krize karşı kendilerini savunmalarına yardımcı olacak, sermaye artırımları için en iyi senaryoda 115 milyar euro, en kötü senaryodaysa 130 milyar euroya ihtiyaç duyduğuna dikkat çekildi.

 

S&P analistleri, bankaların çöküşünün çok daha büyük sonuçlar doğuracağından, Avrupa Merkez Bankası’nın ve hükümetlerin finans kuruluşlarına destek sağlayacağına dikkat çekti.

 

Kredi notu Aralık 2004 ile Ocak 2009 arasında AAA olan İspanya, 13 Ekim’de Moody’s not indirimi darbesi almıştı. Moody’s, ülkenin notunu 18 Ekim’de önce Aa2’ye, daha sonra da A1’e indirdi.

 

S&P, 19 Ekim’de İtalya’nın kredi notunu bir kademe indirerek, A’ya, Moody’s ise 4 Ekim’de üç basamaklık not indirimiyle A2’ye indirmişti..

Bununla birlikte, geçen yıl uluslararası yardım alan İrlanda’nın kredi notu S&P tarafından BBB+’ya, yine yardım alan bir diğer ülke Portekiz’in notu ise S&P tarafından BBB-‘ye indirildi.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle