GeriEkonomi S&P'den kredi notuna darbe
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

S&P'den kredi notuna darbe

Uluslararası derecelendirme kuruluşu Standard and Poor's, (B+) olan Türkiye'nin notunu değiştirmezken, ekonominin görünümüne ilişkin değerlendirmesini "Olumlu"dan "Durağan"a çevirdi.

Önde gelen kredi derecelendirme (rating) kuruluşlarından Standard and Poor's (S&P), Türkiye'nin (B+) olan kredi notunu değiştirmezken, görünümü olumludan durağana çevirdi.

S&P, Türkiye'nin (B+) olan uzun vadeli döviz ve Türk Lirası cinsinden hazine tahvil ve bono notu ile (B) olan kısa vadeli döviz ve Türk Lirası ihraç notunu ise değiştirmedi.

Şirket'ten yapılan açıklamada, görünümün durağana çevrilmesinin gerekçeleri sıralanırken, Türkiye'de yaşanan yoğun likidite baskılarının, IMF tarafından desteklenen istikrar ve yapısal reform programı açısından olumsuzluk oluşturduğu, programı yeniden yoluna sokmak için yeni önlemlere ihtiyaç duyulduğu belirtildi.

Bu arada IMF Yönetim Kurulu'nun 21 Aralık tarihinde yapacağı toplantıda, Türkiye'nin talebi olan ilave kaynakların Ek Rezerv Kolaylığı'ndan sağlanması konusunu görüşeceği ifade edilen açıklamada, Dünya Bankası'nın da muhtemelen orta vadede kamu bankalarının özelleştirilmesini öngören mali sektör uyum kredisini içeren Ülke Yardım Stratejisini kabul edeceği belirtildi.

Açıklamada, bankacılık sektörünün güçlendirilmesiyle Türkiye'nin kredi notunun artacağı da ifade edildi.

Hazine'nin yorumu

Hazine, kredi derecelendirme kuruluşlarından S&P'nin, Türkiye'nin görünümünü olumludan durağana çevirmesinin, bir not düşürme olmadığını bildirdi.

Hazine Müsteşarlığı'ndan konuya ilişkin yapılan açıklamada, "S&P tarafından bugün yapılan açıklama not düşüşü olmayıp, mevcut notun pozitif görünümünden durağana çevrilmesi anlamına gelmektedir" denildi. S&P'nin, ülkenin görünümüne ilişkin açıkladığı son kararla, Türkiye'nin son günlerde karşılaştığı likidite sorununun önemine işaret etmeyi amaçladığına dikkat çekilen Hazine açıklamasında, "S&P açıklamasında ayrıca, IMF ile devam eden görüşmelerin kısa sürede sonuçlandırılarak, IMF'den ek rezerv kolaylığı şeklinde sağlanacak ilave kaynakların miktarının bir an önce açıklanmasının, sorunun çözümünde önemli bir etken olacağı ifade edilmektedir" görüşüne yer verildi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle