GeriEkonomi S&P: Görünümünüzü ‘durağan’a çevirdik
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

S&P: Görünümünüzü ‘durağan’a çevirdik

Uluslararası derecelendirme kuruluşu Standart & Poor's (S&P), Türkiye'nin görünümünü ‘‘olumlu’’dan ‘‘durağan’’a çevirdi. S&P Türkiye'nin (B+) olan uzun vadeli döviz ve TL cinsinden ihraç ve B olan kısa vadeli döviz ve TL cinsinden ihraç kredi notunu teyit etti.

Bankacılar ve ekonomi yetkilileri, S&P'nin Türkiye'nin (B+) olan notunu değiştirmemesinin olumlu bir gelişme olduğunu, görünümün durağana çevrilmesinin ise kriz ortamında normal karşılanması gerektiğini söylediler.

Görünümün değiştirilmesi S&P'nin, yoğun likidite basınçlarının IMF destekli istikrar ve yapısal reform programlarına ciddi bir tehdit oluşturduğu ve programı yeniden yoluna sokmak için daha sert yeni tedbirler gerektiği görüşünü yansıtıyor.

S&P açıklamasında, likidite krizinin henüz yeni olduğu ve bankacılık sistemindeki sorunun boyutlarını, bu sorunlarla mücadelenin maliyetini ve ekonominin tamamına verebileceği zararı tahmin etmek için çok erken olduğu belirtildi.

Diğer yandan Türkiye'nin istikrar ve yapısal reform (programındaki) ilerlemesi daha önce tahmin edilenden daha iddialı olduğunu kanıtladı. Notlar beklenen önlemler paketinin bankacılık sistemine güveni tazelemekte başarısız olması veya hükümetin ekonomik politikalarına siyasi desteğin azalmaya başlaması halinde düşüş baskısına girebilir.

NOTUMUZ DÜŞMEDİ

Hazine, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standart and Poor's'un, Türkiye'nin 'B+' olan kredi notunun görünümünü 'pozitif'ten 'durağan'a çevirmesinin, bir not düşüşü olmadığını bildirdi. Hazine'den yapılan açıklamada, Standart and Poor's'un Türkiye'nin kredi notunu nisan ayında 'B'den 'B+'ya yükselttiği hatırlatılırken, son değerlendirmede de 'B+' olan notun teyit edildiği vurgulandı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle