Rüzgar dolardan yana esiyor

hurriyet.com.tr / EKONOMİ
21.10.2008 - 10:37 | Son Güncelleme:

ABD'de yeni bir teşvik paketinin gündeme gelmesi dolara yaradı.<1>Yeni

Dünya paraları için döviz çeviricisi

Euro karşısında hızla yükselen dolar yaklaşık son 2 yılın zirvesine tırmandı.

Euro/dolar paritesi bugün 1.3162'ye kadar inerken, 10 Ekim'de gördüğü 1.3259'u da kırmış oldu. Parite, 1.31'li seviyeleri en son Mart 2007'de görmüştü.

Uzmanlar, Amerika Merkez Bankası (Fed) Başkanı Ben Bernanke'nın yeni bir ekonomik teşvik paketini ele almasının uygun olacağını açıklamasının parite üzerinde etkili olduğunu belirtiyor.

Ayrıca ABD'den gelen verilen ekonomide bir toparlanmaya işaret etmesi de dolardaki yükselişi ateşledi.

Euro/dolar paritesi saat 15.30 itibariyle 1.3166 ile düne göre yüzde 1.25 yukarıda bulunuyor.

İÇERİDE DE YÜKSELİYOR

Dolar içeride de kuvvetli görünüyor. Yurtdışı borsalardaki yükselişe ve piyasalardaki olumlu havaya rağmen YTL dolar karşısında değer kaybetmeye devam ediyor. Dolar sabah saatlerinde 1.52'nin üzerine çıkarken, 1.54'ü görmesi halinde son iki yılın zirvesine ulaşmış olacak.

 Dolar saat 11.40 itibariyle 1.5240 YTL'den el değiştirdi.

BORSA DA YÜKSELDİ

Uluslararası piyasadaki olumlu hava İMKB'de de kendisini gösteriyor. Açılıştan itibaren alımların etkili olduğu borsada endeks ilk seansı yüzde 4.33 artışla 27 bin 922 puandan tamamladı.

ABD'de yeni ekonomik paket heyecanı ABD başta olmak üzeredünya borsalarında olumlu etki yaratırken, finans sektöründeki krizin bir miktar rahatladığına dair sinyaller de hareket üzerinde etkili oluyor. Ayrıca yurtiçinde bono ve hisse senedi üzerinde yerli yatırımcı için uygulanan stopajın kaldırılma ihtimalinin de iyimserliği artırdığı belirtiliyor.

İş Yatırım Yurtiçi Piyasalar Müdür Yardımcısı Orhan Veli Canlı, finansal krizin sonuna gelindiği konusunda sinyallerin gelmeye başladığını, ancak bunun her şeyin güllük gülistanlık olacak anlamını da taşımadığını belirtti. Canlı, hükümetler ve merkez bankaları tarafındanalınan önlemlerin piyasaları bir miktar sakinleştirmiş göründüğünüifade ederek, "Önümüzdeki dönemde çok volatil hareketler beklenmeyebilir. Daha çok sakin seyirler gözlenebilir. ABD DowJones Endeksi'nin 9000 seviyesini geçmesi ile birlikte İMKB'de yükseliş yaşandı" diye konuştu.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı