Rusya'daki kriz gömlek fiyatına deri sattırıyor

Hürriyet Haber
03.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

Global kriz ile birlikte sektörde artan sıkıntılar, deri konfeksiyoncularını yeni arayışlara yöneltti. Özellikle Rusya'nın çöküşüyle zorlanmaya başlayan dericiler, çareyi sezon sonunu beklemeden, erken indirime gitmekte buldular.

Derimod Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Zaim, global krize karşın fazla kötümser olmamakla birlikte, indirimlerin, durgunluğu aşmak için normal döneminden biraz daha erken başladığını belirtiyor.Zaim, ‘‘Son indirimlerle, gömlek fiyatını deri ceket sattıklarını'' vurguluyor. Bu seneki satış fiyatlarının geçen yılın rakamlarının altında olduğuna dikkat çeken Zaim, Rusya'daki krizin deri fiyatlarındaki ucuzluğa katkısı olduğu görüşünde. Zaim, ilginç yaklaşımını şöyle açıklıyor:

HAM DERİ DİBE VURDU

‘‘Rusya krizinin en fazla Türk dericilerini vurduğu bilinen bir gerçek. Bu kriz ile birlikte önce satışlar geriledi. Ardından satış fiyatları düşmeye başladı. Rusya bugün dünyanın önde gelen ham deri üreticilerinden biri durumunda. Krizle birlikte bütün dünyada ham deri fiyatları da dibe vurdu. Ham deri fiyatlarının ucuzlaması, bizim üretim maliyetlerimizi de düşürdü. Dolayısıyla daha ucuza deri giysi üretip satma imkanı doğmuştur.''

Zaim, ham deri fiyatlarındaki ucuzluğun yanısıra, indirimin de biraz öne alınmasıyla, deri konfeksiyonda tekstilden iki kat daha fazla ucuzluğun olduğunu belirtiyor. Yabancı turistlerin bu ucuzluğu farkedip 2-3 tane birden deri ceket aldığını kaydeden Zaim, yerli tüketicinin de bu fırsatı kaçırmaması gerektiğini söyledi.Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı