GeriEkonomi Rusya'da bir haftada 15 milyar dolar buhar oldu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  21
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Rusya'da bir haftada 15 milyar dolar buhar oldu

Rusya'da bir haftada 15 milyar dolar buhar oldu
refid:27844855 ilişkili resim dosyası

Rusya'nın rublenin çöküşünü engellemek için bir haftada rezervlerinden 15.7 milyar doları kullandığı ortaya çıktı. Öte yandan 2014 yılını değerlendiren Rusya Devlet Başkanı Putin, ekonomik krizde kendi hatalarının da olduğunu söyledi.

Rusya, para birimi rublenin dolara karşı değer kaybını engellemek için uluslararası rezervlerinden 15.7 milyar doları harcadı.

Rublenin çöküşünü engellemek için hem Merkez Bankası rezervleri hem de iki devlet fonunun kaynakları kullanıldı. Ocak ayından bu yana Rusya'nın rezervleri yüzde 22 eridi.

PUTİN'DEN ÖZELEŞTİRİ

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ekonomide yaşanan sıkıntılarda kendi payları da bulunduğunu söyledi.

Hükümetine 2014 yılının değerlendirmesini yaptığı toplantıda konuşan Putin, Rusya'nın karşı karşıya kaldığı ekonomik krize katkıda bulunan bazı yanlışlar yaptıklarını itiraf etti. Putin, "Karşı karşıya kaldığımız sıkıntılar, sadece dış kaynaklı değil. Sadece, uluslararası konjonktürle ilişkili yaptırımlar ve şartlarının neden olduğu kısıtlamalarla bağlantılı değil, yıllardır gelişen kendi hatalarımızla da bağlantılı" dedi.

Rus yetkililerin daha inovatif bir hale getirmek için ekonominin yapısını değiştirmeye çalıştıklarını belirten Putin, "Bu doğrultuda çok şey yapıldı. Ancak son yaşananlar bunların yeterli olmadığını gösteriyor" ifadelerini kullandı.

Rus rublesi 2014'te yüzde 50'lik bir değer kaybına uğradı. Rus ekonomisi ise Batı ülkelerinin uyguladığı yaptırımlar, düşen petrol fiyatları ve büyük oranda sermaye kaybı nedeniyle zor günler geçiyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle