GeriEkonomi Rusya yine krize acil önlem alıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Rusya yine krize acil önlem alıyor

Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin yönetimi ve Rusya Güvenlik Konseyi'nin ülkenin içinde bulunduğu mali krizden çıkması, ekonomide istikrarın yeniden sağlanması ve sosyal tansiyonun düşürülmesi için bir dizi acil önlemlerin alınmasını kararlaştırdığı bildirildi.

RİA Haber Ajansı, Rusya'da ekonomik ve sosyal ortamda istikrarın sağlanmasını amaçlayan paketin, Devlet Başkanı Yeltsin'in Moskova dışında Gorki-9 isimli konutunda, Başbakanlığa getirilen fakat Rusya Parlamentosu tarafından henüz onaylanmaya Viktor Çernomirdin'in de katıldığı toplantıda ele alındığını bildirmişti.

Ajans ele alınan konular arasında, Rusya'da son yaşanan kriz sırasında mudilerin dondurulan veya devalüe edilen banka hesaplarının garanti kapsamına alınması, asgari ücretin ve emekli maaşlarının ödenmesi yöntemi, yatırımcıların desteklenmesi, silahlı kuvvetler ve istihbarat teşkilatında çalışanlara gıda garantisi ile bankacılık sisteminin normalleştirilmesi konularının yer aldığını belirtti.

Bu arada, Moskova'da bir iki gündür, 8-10 yıl önceki gibi boş raf manzaralarına rastlanıyor. Rusya'da iş yapan Türk işadamlarının ise en büyük korkusu, halk hareketinin çıkması. Bu nedenle, Türk girişimciler, Rusya'nın kendileri için birçok yeni iş vaat ettiğini bildikleri halde, şimdilik siyasi istikrarın sağlanmasını bekliyorlar.

Türk girişimciler, 1990'da böyle bir dönem yaşayan Rusya'nın Türkiye için yarattığı şansı Türkiye'nin iyi kullanamadığını, şimdi aynı fırsatın, belki de daha iyi bir biçimde karşılarında bulunduğunu belirtiyorlar.

Rus tüccar ve müşterinin, bu ülkeye mal hücumu olsa bile, yine kaliteye önem vereceğine, Türkiye'nin de rakipsiz olmadığına dikkat çekilerek, ‘‘10 yıl önce iyi değerlendiremediğimiz fırsat yeniden karşımıza çıktı ve bunu artık nasıl değerlendireceğimizi biliyoruz’’ deniliyor .Yorumları Göster
Yorumları Gizle