GeriEkonomi Rusya, Palio ve Albea üretecek bütün parçalar Tofaş’tan gidecek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Rusya, Palio ve Albea üretecek bütün parçalar Tofaş’tan gidecek

Rusya, Palio ve Albea üretecek bütün parçalar Tofaş’tan gidecek
refid:3735650 ilişkili resim dosyası

Fiat lisansı ile Bursa’daki Tofaş fabrikasında üretilen Fiat Palio ve Albea modelleri, bundan böyle Rusya’da da üretilecek. Üretimde gerekli olan parçaları Tofaş satacak. Tofaş’tan yapılan açıklamaya göre, Fiat Auto ve Rus Severstal Auto, Tofaş’ın Türkiye’de ürettiği Fiat Palio ve Albea modellerinin Rusya’da üretilmesine yönelik olarak montaj hattı kurulması konusunda bir sınai anlaşma imzaladı.

Severstal Auto’nun Kazan yakınlarındaki Neaberejniye Chelni fabrikasında 2007 yılında üretimine başlanacak Palio ve Albea modellerinin üretim için gerekli parçalarının tamamı Tofaş tarafından ihraç edilecek. Anlaşma, Fiat Auto ile Severstal Auto arasındaki işbirliğinin ilk adımı olacak ve taraflar endüstriyel ilişkilerini daha da ilerleterek, 2006 yılının ticari aracı seçilen Fiat Doblo da dahil olmak üzere diğer Fiat modellerinin Rusya’da üretilmesi için fırsatları değerlendirecek.

TEDARİK ANLAŞMASI: Fiat Auto ve Severstal Auto, ayrıca, tüm Fiat markalı binek modeller ve hafif ticari araçların Rusya’da satışı ve dağıtımı ile ilgili tedarik anlaşması da imzaladı. Tofaş CEO’su Alfredo Altavilla, bu anlaşmanın hem Türk otomotiv sektörü hem de Tofaş açısından tarihi bir olay olduğunu belirterek, anlaşmayla birlikte Tofaş’ın üretici olarak dünya standartlarındaki rekabetçiliğinin kanıtlandığını kaydetti. Altavilla, söz konusu işbirliğinin, Tofaş’ın Türkiye dışındaki pazarlara açılmasını sağladığını ve böylece Rusya gibi hızlı büyüyen bir pazarda faaliyet göstermesine imkan tanıdığını belirtti. Rusya’nın en büyük otomotiv firmalarından biri olan Severstal Auto, halen SUV, hafif ticari araç, minivan ve A sınıfı araçların üretimini gerçekleştirirken, 4 ve 8 silindirli otomobil üretimi konusunda Rusya’nın en büyük firmalarından biri konumunda bulunuyor.

250 MİLYON EURO: Tofaş Dış İlişkiler Direktörü Nezih Olcay da, Rusya’ya gönderecekleri Albea ve Palio parçalarından elde edecekleri ihracat gelirinin 2008’de yıllık 250 milyon Euro’ya bulacağını söyledi. Olcay, Tofaş’ın 2005’te 700 milyon Euro olan ihracatının 2008’de 2 milyar 250 milyon Euro’ya ulaşacağını vurguladı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle