GeriEkonomi Rusya izin verdi, Pınar süt uçtu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Rusya izin verdi, Pınar süt uçtu

Rusya izin verdi, Pınar süt uçtu
refid:27072358 ilişkili resim dosyası

Rusya Veterinerlik ve Bitki Sağlığı Gözlem Kurumu Rosselkhoznadzor, aralarında Pınar Süt'ün de bulunduğu üç Türk firmaya Rusya'ya süt ürünleri ihracatı yapma izni verdi. Pınar hisseleri bu haberle yüzde 16 yükseldi.

Kurumun web sitesinde yer alan bilgiye göre, Pınar Süt, Unilever Sanayi ve Ticaret (Algida) ile Aynes Gıda 22 Ağustos'tan itibaren Rusya'ya süt ürünleri ihracatı yapma izni elde etti.

Haberin ardından Pınar Süt hisselerine güçlü alım geldiğini belirten İş Yatırım Gıda ve İçecek Analisti İlyas Urgancı, "Satışların artacağı beklentisi hisseye alım getirdi. Ancak Rusya'dan izin çıkmasıyla şirketin hemen pazara girmesini beklemek doğru değil" dedi ve ekledi:

"Öncelikle Türk ürünlerinin maliyeti ihracat için bir problem. Türkiye'deki üretim maliyetleri nedeniyle oluşan yüksek fiyatlarla orada satış yapmak çok mümkün değil. Ayrıca ürün gamı da bir diğer problem. Türk firmalar kutu süt satabilir ama, peynir gibi ürünlerde Rus tüketicisinin talep ettiği ürün çeşitleri bizim üreticilerimizde mevcut değil. Dolayısıyla kısa vadede şirketin finansal tablolarına yansıyacak hacimleri beklemek mümkün değil. Ancak piyasa habere sert tepki verdi."

Rusya, Ukrayna'daki isyancıları desteklediği için kendisine yaptırım getiren ABD, AB, Kanada ve Avustralya'dan yaptığı yaklaşık 9 milyar dolarlık gıda ithalatına ciddi kısıtlamalar getirmişti.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker Rusya'nın Türkiye'den beyaz et, süt, süt ürünleri, yumurta gibi, bazı kümes hayvanlarının ürünleri talebinde bulunduğunu söylemişti.

Rusya'nın 2013 yılındaki toplam gıda ithalatında Türkiye 1.68 milyar dolar ile beşinci sırada yer aldı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle