GeriEkonomi Rusya ilk önce Turkcell’in ortağı Alfa’yı kurtaracak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Rusya ilk önce Turkcell’in ortağı Alfa’yı kurtaracak

Rusya ilk önce Turkcell’in ortağı Alfa’yı kurtaracak
refid:10239855 ilişkili resim dosyası

Rusya’nın global kriz nedeniyle mali sıkıntı çeken şirketler için açıkladığı 50 milyar dolarlık kurtarma paketinden ilk yararlanacak olan şirket, Turkcell’in de ortağı olan Alfa Grubu olacak. Alfa Grubu’nun patronu Mikhail Fridman kurtarma paketi kapsamında 2 milyar dolarlık bir kaynak talep etti.

TURKCELL’in de ortakları arasında bulunan Alfa Grubu Rusya’nın açıkladığı 50 milyar dolarlık kurtarma paketinden yararlanacak ilk şirket oluyor. Wall Street Journal gazetesinde yer alan habere göre, Alfa Grubu’nun patronu Mikhail Fridman, küresel kriz nedeniyle devlet desteği alan ilk ’oligark’ olacak. Gazete, petrolden telekoma kadar birçok sektörde faaliyet gösteren Alfa Grubu’nun nakit sıkıntısı içerisinde olduğuna işaret ederek, Rus işadamı Mikhail Fridman’ın kurtarma paketi kapsamında 2 milyar dolarlık bir kaynak talep ettiğini yazdı.

Deutsche Bank’a borçlu

Haberde, Alfa Grubu’nun Deutsche Bank AG önderliğindeki bankalar konsorsiyumundan aldığı ve vadesi gelen 2 milyar dolarlık krediyi ödemekte zorlandığı kaydedildi. Haberde, Rusya’nın en büyük GSM operatörü OAO Vimpel Communications’ın (Vimpelcom) yüzde 44 oranındaki hissesinin kredi için teminat gösterildiğine dikkat çekilerek, Rus işadamı Fridman’ın bu hisselerin kontrolünü kaybetmekle karşı karşıya olduğu vurgulandı. Konuya yakın kaynaklara dayandırılarak verilen haberde, hükümet ile Fridman’ın anlaşmaya vardığı belirtilerek, ancak anlaşmanın içeriğinin henüz bilinmediği kaydedildi. Alfa Grubu iştiraki olan Altimo’nun sahip olduğu Vimpelcom hisselerinin kontrolünün devlete geçip geçmeyeceği konusunda soru işaretleri bulunuyor.

Cam temizleyiciydi

44 yaşındaki Fridman, cam temizleyicisi ve bilgisayar satıcısı olarak başladığı iş hayatında, kısa sürede zenginleşerek Rus milyarderleri arasındaki yerini aldı. Alfa Bank sayesinde servetini hızla büyüten Fridman, başta petrol ve telekom olmak üzere birçok sektörde faaliyet gösteren dev bir grubun patronu haline geldi. Agresif taktikleriyle tanınan Fridman’ın sahibi olduğu Alfa Grubu gerek yerel gerek yabancı ortaklarıyla yaşadığı ve davalık olan anlaşmazlıklarıyla dikkat çekiyor. Rusya küresel krizden etkilenen şirketler ile bankaların nakit ihtiyaçlarını gidermek üzere 50 milyar dolarlık bir kurtarma paketi açıklamıştı. Özellikle yabancılara olan kredi borçlarının ödenmesini amaçlayan bu pakete Rus şirketlerinin patronları büyük ilgi gösteriyor. Milyarlarca dolarlık şirketlerin sahibi olan oligarkların kriz nedeniyle servetlerinin 200-250 milyar dolar eridiği tahmin ediliyor. Hükümet yetkilileri tarafından yapılan bir açıklamada, 50 milyar dolarlık kurtarma paketinden yararlanmak için 100 milyar doları bulan bir talep geldiği kaydediliyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle