GeriEkonomi Rusya ile Ukrayna doğalgaz krizinde anlaştı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  10
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Rusya ile Ukrayna doğalgaz krizinde anlaştı

Rusya ile Ukrayna doğalgaz krizinde anlaştı
refid:3737433 ilişkili resim dosyası

Rusya ile Ukrayna arasında patlak veren ve tüm Avrupa'da kaygı yaratan doğalgaz anlaşmazlığı giderildi.

Rusya'nın gaz tekeli Gazprom'un Başkanı Aleksey Miller, Ukrayna'nın gaz dağıtım firması Naftogaz ile 5 yıllık bir anlaşmaya vardıklarını söyledi.

Miller, anlaşma uyarınca Naftogaz'ın, Rus doğalgazını bin metreküpü 230 dolardan alacağını bildirdi. Ukrayna şirketi, anlaşmazlığın çıkmasından önce Rus doğalgazının bin metreküpünü 50 dolardan satın alıyordu. Açıklanan bu fiyata rağmen, ülkenin doğalgaz faturasının bu kadar ağır olmayacağı belirtiliyor. Anlaşma uyarınca yine Rusya üzerinden gelen Türkmenistan ve Kazakistan doğalgazlarını daha düşük fiyattan alacak olan Ukrayna'nın bin metreküp doğalgaz için ortalama 95 dolar ödeyeceği kaydediliyor.

AB KRİZDEN DERS ALDI

Rusya ve Ukrayna arasındaki doğal gaz krizinden “ders aldıklarını” anlatan AB Komisyonu'nun enerjiden sorumlu üyesi Andris Piebalgs,  AB'nin enerji arzında “bazı ülkelere bağımlı kalınmaması ve çeşitlilik sağlamasının” üzerinde durdu.

Özellikle doğalgazda AB'nin Rusya'ya büyük oranda bağımlı kaldığına dikkat çeken Piebalgs, sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) ithalatının artırılmasının ve yeni boru hatları inşa edilmesinin zorunluluğuna dikkat çekti. Piebalgs, bütün bu çalışmalar ışığında bile AB'nin doğalgaz ithalinde “ana hattın” Rusya olarak kalacağını itiraf etti.

AB üyeleri doğalgaz ithalatlarının önemli bir kısmını Rusya'dan gerçekleştiriyor. Bazı ülkelerin toplam tüketimlerinde Rus gazının payı şöyle değişiyor: “Slovakya ve Finlandiya (yüzde 100), Litvanya (yüzde 84), Yunanistan (yüzde 81), Avusturya (yüzde 74), Almanya (yüzde 39), İtalya (yüzde 30), Fransa (yüzde 26).”ANLAŞMASININ AYRINTILARI

Gözlemciler tarafından “görünüşü kurtarma hareketi” olarak nitelenen ve her iki ülke tarafından kendi kamuoylarına “başarı” olarak sunulan anlaşmayla Ukrayna Rusya'dan aldığı gaz miktarını azaltırken ödediği fiyatı, 50 dolardan 230 dolara çıkararak 4 katından fazla artırıyor. Buna karşılık, Rus doğalgaz tekeli Gazprom da Avrupa'ya ihraç ettiği doğalgaz için Ukrayna'ya ödediği transit geçiş ücretini 1000 metreküp için 1.09 dolardan 1.65 dolara çıkarmayı ve ödemeyi nakit olarak yapmayı kabul ediyor. Anlaşma uyarınca, Ukrayna doğalgaza ödediği nihai bedeli azaltmak için yılda 60 milyar metreküp civarında olan iç tüketiminde Rus doğalgazının oranını azaltırken, daha ucuz olan Türkmen ve Kazak doğalgazlarının oranını artıracak. Rusya ve Ukrayna'nın 5 yılı kapsayan bir zaman dilimi için vardıkları anlaşma gereği Gazprom, yılda 17 milyar metreküp gazı iki ülke arasında aracı şirket olarak görev yapacak olan RosUskEnergo şirketi aracılığıyla 1,000 metreküpünü 230 dolardan verecek.

RosUskEnergo şirketi Orta Asya ülkelerinden yılda 40 milyar metreküpten fazla gaz satın alabilecek. Bu ülkelerden sağlanacak gaza ilave olarak Gazprom'un vereceği 17 milyar metreküp gazın fiyatının ortalaması alınacak.
Yetkililer, alınacak ortalama sonucunda 1,000 metreküp gazın ihtiyacı bulunan Ukrayna sınırında teslim maliyetinin 95 dolar olacağını bildiriyor. RosUkrEnergo şirketinin yarısına Gazprombank sahip bulunurken, şirketin diğer yarısının da Avusturya'nın Raiffeisen Zentrelbank'a ait olduğu belirtildi. Ancak, kulislerde Avusturya şirketinin ortak şirketteki hissesinin Ukrayna hükümetinin kontrolünde olacağı kaydediliyor.

Gazprom Başkanı Aleksiy Miller, Ukrayna Devlet Enerji şirketi Naftogaz Başkanı Aleksiy İvçenko ile görüşmesinden sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, Ukrayna ile varılan anlaşmanın 1 Ocak'tan itibaren geçerli olacağını ve bin metreküp için 230 doların temel alınacağını belirterek, “Nihai bir anlaşmaya vardık. Bu Gazprom için başarılı bir şey ve tatmin olduk. Bu anlaşma Avrupa'ya gazın istikrarlı bir şekilde verilmesini güvence altına alacak” dedi.
İvçenko da yaptığı açıklamada, Ukrayna'nın Rusya sınırından 1000 metreküp gaz için 95 dolardan ödeyeceğini söyleyerek, “Ukrayna'nın gaz ihtiyacını karşılayabileceğimiz kabul edilebilir bir uzlaşıya vardık” dedi.

UKRAYNA BAŞBAKANI YEKHANUROV:  DERSİMİZİ ALDIK

Ukrayna Başbakanı Yuri Yekhanurov, enerjide doğalgaza olan bağımlılıklarını azaltacaklarını söyledi. Rusya ile aralarındaki krizin çözülmesinden memnunluk duyduklarını bildiren Yekhanurov, bununla birlikte olayın “kendilerine ders olduğunu” söyledi. Yekhanurov konuyla ilgili düzenlediği basın toplantısında, “Bu bizim için ciddi bir dersti. Gaz talebini azaltmak için her şeyi yapacağız” dedi.

AVRUPA MEMNUN

Almanya Federal Ekonomi Bakanı Michael Glos, Rusya ile Ukrayna'nın, doğalgaz konusunda aralarında çıkan anlaşmazlığı gidermelerini memnuniyetle karşıladığını söyledi.  Glos, bugün başkent Berlin'de yaptığı açıklamada, “Bu konuda Almanya'nın ve AB ortaklarının, Almanya ve Batı Avrupa'daki doğalgaz sevkiyatını güvence altına alma konusundaki yoğun çabalarının da etkili rol oynadığına inanıyorum” şeklinde konuştu.

Rusya ve Ukrayna arasında bu konuda ikinci sorun yaşanmış olmasının üzücü olduğunu ifade eden Glos, bu nedenle Almanya'da ”enerji sağlanmasının güvence altına alınması konusunda genel olarak düşünülmesi” gerektiğini kaydetti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle