GeriEkonomi Rusya ile ticaret için 15 yeni yol
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Rusya ile ticaret için 15 yeni yol

Rusya ile ticaret için 15 yeni yol

RUSYA Federasyonu Ekonomik Kalkınma Bakanlığı Yatırım Politikası ve Kamu-Özel Sektör Ortaklığı Geliştirme Müdürü Igor Koval, Rusya ve Türkiye arasında karşılıklı ticaret ve yatırım ilişkilerinin geliştirilmesine büyük önem verdiklerini belirterek, bunun için 15 yol haritası belirlediklerini söyledi.

Rusya’nın Davos’u olarak bilinen Saint Petersburg Uluslararası Ekonomik Forumu’nun (SPIEF), Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD), tarafından Rusya ile karşılıklı ekonomik ilişkilerin artırılması amacıyla, Türk iş adamlarına tanıtıldığı toplantıda konuşan Koval, Rusya’daki yabancı yatırımcıların sorunlarının giderilmesi için yatırım ombudsmanı konumu oluşturduklarını kaydetti.

ÖZEL YETKİLERİ BULUNUYOR

Koval, Rönesans Holding’in sponsorluğunda gerçekleşen toplantıda belirlenen yol haritasıyla ilgili şunları söyledi: “Yasalarımızı yeniden düzenliyoruz, bu sayede Rusya’da iş yapmanın kolaylaşacağını umuyoruz. Rusya’da yabancı ülkelerin yaptıkları yatırımların korunması bakımından çok önemli tedbirler alıyoruz. Şimdi bir yatırım ombudsmanı oluşturduk. Bu ombudsman Rusya’da yapılmış yabancı yatırımcıların karşılaştığı sorunları ele alıyor. Herhangi bir Rus veya yabancı şirket, bu özel yetkileri olan kişiye giderek sorunlarını anlatabilecekler.” TÜSİAD Başkan Yardımcısı Tayfun Bayazıt da, TÜSİAD’ın SPIEF’in Türkiye’deki tek bölgesel ortağı konumunda olduğnu hatırlatarak, 20-22 Haziran 2013 tarihlerinde 17’ncisi gerçekleştirilecek olan zirvede kurumsal olarak yer alacağını söyledi. Bayazıt, “Dünyanın en önde gelen iş dünyası temsilcilerini biraraya getiren B-20 Zirvesi nedeni ile bu yıl SPIEF’in iş dünyası açısından ayrıca özel bir önemi bulunuyor.  Burada sunulanyan G-20 Zirvesi’nde liderlere iletilecek” diye konuştu.

Citi ile yazın imza atarız

DENİZBANK Genel Müdürü Hakan Ateş, Citibank Türkiye’nin bireysel bankacılık biriminin satışına talip olmalarıyla ilgili, “İnşallah yaz aylarında bu işi halledeceğiz” dedi. Bunun bir süreç olduğunu ve her iki tarafın da elinden geleni yaptığını aktaran Ateş, görüşmelerini sürdürdüklerini, ancak işin teknik boyutları olduğunu ifade etti. Citibank’ın Türkiye’den gitmediğini, sadece bireysel faaliyetlerinin satışının söz konusu olduğunu vurgulayan Ateş, “Mevcut yapıdaki bir şeyi almak, bir yapıyı tümüyle almaktan daha zordur. O çerçevedeki teknik çalışmalar biraz daha sürecek. Dolayısıyla imzaya biraz daha vakit var dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle