GeriEkonomi Rusya’dan süt vizesi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  5
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Rusya’dan süt vizesi

Rusya’dan süt vizesi
refid:27057902 ilişkili resim dosyası

TÜRKİYE ile son dönemde tarım ve gıda ürünleri alımının arttırılması için görüşmeler yapan Rusya, üç Türk süt üretici firmayı tedarikçi listesine aldı.

Rusya Tarım Ürünleri Denetim Kurumu ‘Rosselhoznadzor’ İnternet sitesinde yayınlanan duyuruda ağustos ayı başında Ankara’da yapılan temaslar neticesinde üç Türk firmasına isimleri belirtilmeden Rusya’ya süt ve süt ürünleri ihracatı gerçekleştirme izni verildiği açıklandı. Bildiride ayrıca üç şirketin Rusya ile yapacağı süt ticaretinde Türk tarafının garantör olduğu kaydedildi.

Ambalajlı Süt ve Süt Ürünleri Sanayicileri Derneği Başkanı Harun Çallı, Rusya’daki peynir pazarından yüzde 10’luk pay almaya dahi razı olduklarını söyledi. Süt tozu ve tereyağ dışında bakkal ve marketlerde markalı olarak satılan süt ürünleri çeşitlerinin Rusya’ya satılacağının altını çizen Çallı, “Süt tozu ve tereyağ fiyatlarında Türkiye pahalı geliyor. Mozerella, mihaliç, labne, beyaz peynir ve kaşar peyniri gibi ürünleri göndermeye başlayacağız. Örgü peyniri de gidecek ürünler arasında” dedi. Rusya son yıllarda Avrupa süt piyasasının en önemli ithalatçılarından biri haline gelmişti. Rusya Federal Gümrük Servisi istatistiklerine göre 2013’te Rusya 4,2 milyar dolara 1,15 milyon ton süt ithal etmişti. Rusya’nın Avrupa ülkelerine 7 Ağustos ambargo kararı ardından süt satabilen tek ülke Beyaz Rusya kalmıştı.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle