GeriEkonomi Rusya’da piyasalar tepetaklak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Rusya’da piyasalar tepetaklak

Rus para birimi Ruble, Dolar karşısında yeniden hızla değer yitirmeye başladı. Krizin yoğunlaştığı dönemde dolar karşısında 20 rubleye kadar gerileyen, sonrasında yaklaşık bir haftadır suni bir istikrara kavuşan ruble, dolar karşısında 7-8 düzeyine kadar güçlenmişti. Ancak, dün bankalararası döviz borsasında bir dolar 14 rubleden işlem gördü.

Rusya Merkez Bankası dünkü dolar kurunu, dün 8.67 ruble olarak açıklarken, sabah bankalara, 7.5 rubleden bol miktarda dolar sattı.

Buna rağmen bankalararası döviz borsasında (MICEX), bu miktarlardan başlanan sabahki işlemler, kapanış saatlerine doğru, alış 11 ruble, satış 13.90 rubleye kadar geriledi.

Bankacılık çevreleri, rublenin geçen hafta dolar karşısında kazandığı değeri suni olarak değerlendirirken, dünkü reel değerin 12-14 ruble arasında olduğunu belirtiyorlar. Bu arada, piyasa ile oynamalar, psikolojik etkiler ve dalgalanmalar dolayısıyla değer kazanan rublenin, bugün hızla yeniden düşmesi, önceki hafta yaşanan şiddetli dalgalanmaları anımsattı. Ruble'nin geçen hafta kazandığı istikrarın suni olduğunu, Dolar-Mark paritesi tüm dünyada 1,70'in üzerinde iken dün Rusya'da banka ve döviz büfelerinde 1,2 ila 1,5'a kadar inmesi de,kanıtlamış oldu.

Bir banka yetkilisi, varolan bu çelişkileri, piyasaların derinliğinin olmamasına bağladı. Bankalararası döviz borsasında daha önce 500 milyon dolarlık işlem yapılırken, kriz döneminde bu miktarın 20-30 milyon dolarseviyelerine gerilediğini belirten, adının açıklanmasını istemeyenyetkili, bu düzeyde bir alış veriş hacminin, piyasalar üzerindebelirleyici olamayacağına dikkati çekti.

Döviz borsasında ortadan kalkan derinliğin menkul kıymetler borsası dahil, eknominin tüm araçlarında yaşandığını da belirten yetkili, şunları söyledi: ‘‘Piyasaların yeniden derinlik kazanması ve iş çevrelerinin, bekleme dönemini bırakıp yeniden sahneye çıkmaları, ancak hükümetin ve Merkez Bankası'nın, maliye ve ekonomi programlarını açıklamaları ve IMF heyeti ile yapılacak görüşmelerden sonra mümkün olabilecek.’’Yorumları Göster
Yorumları Gizle