GeriEkonomi Rusları TUR çarptı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Rusları TUR çarptı

Rusları TUR çarptı
refid:26943812 ilişkili resim dosyası

RUSYA’da 5 tur şirketinin mali açıdan zora girmesi, dünya çapında 27 bin Rus turisti mağdur etti.

Rus turistler, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu bir dizi ülkede otel ve geri dönüş biletleri ödenmediği için ülkelerine de dönemiyor.

RUSYA’da son aylarda 5 tur operatörü şirketinin mali sorunları gerekçe göstererek faaliyetlerini askıya alması, dünya çapında 27 bin Rus turisti mağdur etti. Rus turistler aralarında Türkiye’nin de bulunduğu bir dizi ülkede otel ve geri dönüş biletleri ödenmediği için tatilleri zehir olduğu gibi, ülkesine de dönemiyor. Rusya’da faaliyet gösteren ve Türkiye’deki acentalara turist gönderen Labirint Tour’un iflas etmesi sonucunda da, bu turla Türkiye’ye gelen 13’ü çocuk 44 Rus turist Antalya’da mahsur kaldı. 15 gün önce Antalya’ya gelen toplam 44 Rus turist, ülkelerine dönmek için Antalya Havalimanı İkinci Dış Hatlar Terminali’nde bekliyor. Ellerinde Rusça ve İngilizce yazılı pankartlarla eylem de yapan turistler, havalimanında yere şapka koyarak para topladı. Antalya Havalimanı’nda mahsur kalan turistler, kendilerini Türkiye’ye Labirint Tur’un gönderdiğini, ancak Antalya’da ilgilenecek acentanın Alba Tur olduğunu söyledi. Turistler, “ Bizi alana getiren Alba Tur yetkilileri Rusya’daki acentanın iflas ettiğini söyledi. Uçuşun olmayacağını ifade ettiler. Aynı turla anlaşması olan Coral Travel kendi yolcularını Rusya’ya gönderdi” dedi. Turistlerin mendil açma eylemi sonunda ise 500 dolar toplandığı belirtildi.
Rusya’da ‘yurtdışı turizmin kara yılı’ olarak tanımlanmaya başlanan turizm sektöründeki kriz sırasıyla ‘Neva’, ‘Expo Tur’, ‘Roza Vetrov’, ‘İdeal Tur’ ve son olarak ‘Labirint’ şirketini içine alarak gelişti. Sadece son iki operatörün biriktirdiği borç yaklaşık 91 milyon TL olarak hesaplandı. Beş şirketten üçü kesin iflasını ilan ederken, iki firma “Faaliyetlerimizi askıya aldık” açıklamasını yapmakla yetindi. Kriz Rusya Turizm Acenteleri Birliğini de çok zor durumda bıraktı. ‘Turizm yardımlaşma fonu’ işin içine 5 firma girince çaresiz kaldı. Türkiye dahil yaklaşık 10 ülkeden geri dönüş yapamayan 27 bin Rus vatandaşının problemine çare aranıyor.

İflas eden tur şirketleri sebebiyle tatilleri zehir olan Rus turistler, bekledikleri havalimanlarında ellerinde pankartlarla eylem yaptı


Alba Tur’un patronu devreye girdi

ALBA Tur Yönetim Kurulu Başkanı Laçin Mirza’nın sıkıntıyı gidermek için Rusya’daki resmi yetkililerle görüşmeler yaptığını söyleyen Alba Tur Operasyon Koordinatörü Erhan Berhan, şöyle dedi: “Mahsur kalan turistler Rusya’da iflasını veren Labirint Tour’un müşterileri. Türkiye’de sadece misafirlerimize incoming servisi veriyoruz. Misafirlerin otel rezervasyonları ile havalimanı-otel, otel-havalimanı transferlerinden sorumluyuz. Havayolları ile bir bağlantısı yok. Uçuşları ile ilgili bir sorumluluğumuz yok. Biz Labirint Tour’un tatilleri biten müşterilerini havalimanına getirdik. Havalimanında artık havayolu şirketi devreye girer.”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle