GeriEkonomi Ruslar, Denizbank parasını Londra’da borsadan çıkaracak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ruslar, Denizbank parasını Londra’da borsadan çıkaracak

Ruslar, Denizbank parasını Londra’da borsadan çıkaracak

Denizbank’ı satın alarak Türkiye pazarına giren Rusya’nın en büyük bankalarından Sberbank, Londra Borsası’nda halka arza hazırlanıyor. Halka arz yoluyla 5.4 milyar dolar para toplamayı planlayan Sberbank’ın bu hamlesi, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) geçen hafta satışına onay verdiği Denizbank ödemesi için kaynak yarattığı şeklinde yorumlandı.

7 milyar lira ödeyecek

Sberbank geçen haziran ayında Belçika-Lüksemburg ortaklı Dexia ile Denizbank’ın yüzde 99.85 hissesini 3.6 milyar dolara (6.5 milyar TL) almak için anlaşmıştı. Sberbank’ın bu yılın üç çeyrek kârıyla Dexia’ya yaklaşık 7 milyar lira ödemesi bekleniyor. Financial Times gazetesinin haberine göre yüzde 57’si Rusya Merkez Bankası’na ait olan Sberbank, Londra Borsası’nda yüzde 7.6 hissesini halka açacak.

Hisse yüzde 15’e çıkabilir

Bankadan yapılan açıklamada, yüzde 10’dan fazla hisse satışının planlandığı ancak oluşan yoğun talebe göre, yüzde 15’e kadar çıkılmasının söz konusu olabileceği belirtildi. Böylelikle Merkez Bankası’nın Sberbank’daki çoğunluk hissesini elden çıkarması söz konusu olacak. Sberbank’ın yüzde 42’si hali hazırda Moskova Borsası’nda işlem görüyor.

70 milyon müşteri

Londra Borsası’ndaki halka arza bankanın hisselerinin 3 dolardan satışa çıkması bekleniyor. Bir yıldan bu yana Londra Borsa’sında halka açılmayı planlayan Sberbank’ın yüzde 7.6 hissesinin 5.4 milyar dolar değere ulaşacağı tahmin ediliyor. 70 milyon müşteri sayısı ve yüzde 45 kredi pazar payı ile Rusya bankacılık sektörünün en büyüğü olan Sberbank, yakın zamanda Denizbank’ın dışında Avusturya başta olmak üzere Doğu Avrupa’dan banka satın aldı.
Banka daha önce Polonya ve Çin pazarına ilgi duyduğunu açıklamıştı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle