GeriEkonomi Ruslar Chevron’la Karadeniz’de 33 milyar dolarlık petrol için kolları sıvadı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ruslar Chevron’la Karadeniz’de 33 milyar dolarlık petrol için kolları sıvadı

Ruslar Chevron’la Karadeniz’de 33 milyar dolarlık petrol için kolları sıvadı
refid:15071084 ilişkili resim dosyası

Karadeniz’de petrol arama çalışmalarını Brezilya ile ortaklaşa sürdüren Türkiye’ye karşı kıyıdan rakip geldi.

Rusya’nın devlet petrol şirketi “Rosneft”, Amerikan petrol şirketi “Chevron” ile toplamda 33 milyar doları bulacak Karadeniz’deki “Val Şatskova” yatağının işletim anlaşmasını imzaladı. Rusya başkenti Moskova’da Rosneft ile Chevron arasında imzalanan anlaşmaya Rusya Başbakanı Vladimir Putin de hazır bulunurken, projenin detaylarını da Başbakan Birinci Yardımcısı Igor Seçin açıkladı.
Bir kilometre dipte
Rusya’nın Karadeniz’de petrol bulma ve çıkarma projesine neden Chevron’u davet etiklerini çevre faktörüne bağlayan Seçin, “Kuzey Karadeniz’de Val Şatskova petrol yatağını işletime açmak teknik açıdan çok zor bir iş. Tahminlerimize göre buradaki petrol bir kilometre derindeki dipte bulunuyor. Petrol çıkaralım derken BP şirketinin Meksika körfezinde yol açtığı çevre felaketi şıkkını bertaraf etmek için tecrübeli Chevron şirketini yanımıza ortak aldık” dedi.
Memnuniyet duyuyoruz
Rusya Başbakanı Vladimir Putin, “Aramızdaki işbirliğini hidrokarbon üretimiyle yeni bir aşamaya taşımaktan memnuniyet duyuyoruz” dedi. Rusya Başbakan Yardımcısı Igor Seçin, ilk aşamada 1 milyar dolar yatırım gerektirecek arama çalışmalarına 2011 sonunda başlanacağını açıkladı. Petrol bulunması halinde toplam yatırımın 32 milyar dolara ulaşabileceğini ifade eden Sechin, bu yatırımın ne kadar kadar süre içinde yapılabileceği konusunuda bilgi vermedi. Arama lisansı verilen bölge Karadeniz’in doğusunda yer alan 8 bin 600 kilometrekarelik bir alanı kapsıyor. Açık deniz aramaları için zor bir coğrafya teşkil eden sahanın en derin noktası ise 2 bin 200 metrede bulunuyor.

Çevrecilerin ‘Meksika’ tepkisi

RUSYA’nın ABD ile Karadeniz’de petrol arama ve çıkarma anlaşması imzalaması, çevreci Rus örgütleri harekete geçirdi. Çalışmaların BP’nin Meksika körfezindeki kuyusuna benzer biçimde yürütüleceğini belirten çevreciler, “Arada önemli fark var. Çevre felaketinin yaşandığı Meksika Körfezi okyanusa açılıyor. Karadeniz ise kapalı ve küçük bir havza. Benzer kaza burada meydana gelirse zaten ölmek üzere olan Karadeniz’in tabutuna son çivi çakılır” dedi.

İlk kuyu 200 km açığa

KARADENİZ’de petrol çıkarmayı hedefleyen Rosneft-Chevron ortaklığı 2011’de çalışmalarına başlayacak. İlk test kuyusu Rusya sahilinden Novorosiysk şehri limanından 200 km açıkta olacak. İkinci kuyu Tuapse kasabası yönünde kıyıdan yine aynı mesafede olacak. Türkiye’nin Sinop açıklarında arama yaptığı bölgeyle Rusların petrol arayacağı yer arasında 100 km olacak.

Gaz sahaları 100 milyar dolara geliştirilecek

RUSYA Başbakan Yardımcısı İgor Seçin, önemli gaz sahalarının geliştirilmesi için önümüzdeki 4-5 yıl içinde en az 100 milyar dolarlık yatırım yapmayı planladıklarını söyledi. Seçin, Rusya’nın mevcut enerji altyapısının tamamının geliştirilmesi için 900 milyar dolara mal olacağını belirterek, gelecek 4-5 yıl içinde önemli sahaların geliştirilmesi için en 100  milyar dolarlık yatırım yapacaklarını kaydetti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle