Rus zenginlerin Güney Kıbrıs korkusu

REUTERS-hurriyet.com.tr
07.04.2016 - 13:36 | Son Güncelleme:

Rus zenginleri Güney Kıbrıs korkusu sardı… Panama Belgeleri’nin açıklanmasından sonra bugün Güney Kıbrıs Merkez Bankası bir açıklama yaparak ülkede offshore hesapların daha sıkı denetleneceğini belirtti. Rus milyarderlerin vergi kaçırmak için Güney Kıbrıs’ta yüksek miktarda döviz bulundurduğu biliniyor.

Kıbrıs Rum Kesimi’ni Panama korkusu sardı… Ülke yönetimi offshore hesapları barındıran bankaları inceleme altına alırken başta Rus zenginler olmak üzere pek çok milyarderin Güney Kıbrıs’ta hesabı olduğu biliniyor.

Panama Belgeleri için kim ne dediPanama Belgeleri için kim ne dedi?

Kıbrıs Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamaya göre yeni kurallara göre bankalar açılan offshore hesaplar için mudilerin kimliklerini hesap açtırmadan önce ciddi bir şekilde araştıracak. Daha önce bir mali suça karışıp karışmadıklarına dikkat edecek.

Rus zenginlerin Güney Kıbrıs korkusu

Panama Belgeleri’nin ortalığı sallamasından sonra İngiliz The Guardian Rus zenginlerinin Güney Kıbrıs’ta bulunan offshore hesaplarına dikkat çekmişti. Gazete Putine yakın isimlerin Güney Kıbrıs’ın önemli bankalarından RCB’te offshore hesapları olduğunu yazmıştı. Henüz RCB’den Guardian’ın iddialarına ilişkin bir yalanlama gelmedi.

Ünlü Hintli yıldız Aishwarya Rai de Panama Belgeleri’ndeÜnlü Hintli yıldız Aishwarya Rai de Panama Belgeleri’nde

OECD’nin Ekim 2015’te yayımladığı bir rapora göre Güney Kıbrıs dünyada kara paranın arka bahçesi olarak nitelendirilen ülkelerden biri. Lüksemburg ve Seyşeller de offshore hesaplar konusunda dikkat çekiyor.  

Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı