Rus sermayesi Hong Kong’a kaçıyor

Nerdun HACIOĞLU/MOSKOVA
05.08.2014 - 01:05 | Son Güncelleme:

ABD ile Avrupa Birliği’nin ekonomik yaptırımları karşısında yedek merkez arayışına giren Rus şirketleri bu limanı Hong Kong’da buldu. Rusya’da milyarlık ciroya sahip iki şirket Nornikel ile Megafon, sermayelerini büyük oranda Hong Kong’a aktardıkları açıklandı.

Rusya’da iş çevrelerine hitap eden RBK ajansı haberine göre batıdan sermayesini Hong Kong’a aktaran ilk Rus şirketi önceki gün Nornikel oldu. Batının yaptırımları daha da genişleteceği riskini göz önünde bulunduran Nornikel, dolar ile euro birikimlerinin önemli bölümünü Hong Kong dolarına çevirdiğini duyurdu.

Dünya nikel piyasasına yön veren “Nornikel” şirketi ardından Rusya’da üçüncü sırada yer alan telekomünikasyon şirketi Megafon da aynı yolu izledi. Megafon da sermayesinin yüzde 40’lık bölümünü dolar ile Euro bölgesinden çıkartarak, Hong Kong’a aktardığı bildirildi. Megafon Telekomünikasyon şirketi Kremlin Sarayı’na yakınlığı ile bilenen işadamı Alişer Usmanov tarafından kontrol ediliyor.
Batının yaptırımları karşısında Rus şirketlerin peş peşe Çin kontrolü altındaki özel bölgeye yönelmesi Hong Kong dolarının önümüzdeki günlerde görülmedik yükselişe geçeceği yorumlarına yol açıyor.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı