Rumlardan kumarhane atağı

Hürriyet Haber
12.10.2011 - 12:03 | Son Güncelleme:

Ekonomik kriz yaşayan Kıbrıs Rum yönetimi, kumarhane açmayı gündemine aldı.

Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas'ın, “Ben iktidarda olduğum sürece kumarhanelerin açılmasına izin vermeyeceğim” açıklamasına karşın, Kıbrıs Rum kesiminde kumarhanelerin açılması için Rum Maliye Bakanlığı tarafından yasa tasarısı hazırlandığı bildirildi.

Rum basın haberlerine göre, Hristofyas'ın bu konudaki açıklamalarına rağmen, Maliye Bakanı Kikis Kazamias, dün, “devlet hazinesine yapacağı katkılardan dolayı” kumarhanelerin açılması için yasa tasarısı hazırladıklarını açıkladı.

Meclis Ticaret Komitesi'nin toplantısında konuşan Kazamias, hükümetin söz konusu yasa tasarısını yakında Meclis'e sunacağını bildirdi.
Kazamias, kimsenin kumarhanelere erişiminin yasaklanamayacağını ifade ederek, “Belki birçoğumuz ömrünün sonuna kadar bu binalara girmeyecek, ancak bu, devletin menfaatleri de göz önünde bulundurulduğunda çağımızın gerektirdiklerine yanıt vermeyeceğimiz anlamına gelmez. Devletin menfaatlerini göz ardı edemeyiz” dedi.

Rum bakan, Rum Turizm Örgütü'nün (KOT) 2008 yılında yaptığı konuyla ilgili özel bir çalışmaya da değinerek, bu çalışmayı önümüzdeki günlerde komitenin görüşüne sunacağını belirtti.

KOT Yönetim Kurulu Başkanı Alekos Orundiodis ise, örgütün 2008 yılında yaptığı özel çalışmanın, kumarhanelerin açılması için yapılacak faaliyetlerin yol haritasını teşkil ettiğini söyledi.

Basın haberlerine göre, AKEL dışındaki siyasi partiler, kumarhanelere “yeşil ışık” yaktı ve “hükümetin doğru yolda olduğu” değerlendirmesinde bulundu.

Kumarhaneler konusunda olumlu görüş belirten muhalefet partilerinin milletvekilleri, kumar tutkunlarının yasal çerçevede korunmaları gerektiğini de belirtti.

Demokratik Parti (DİKO) Milletvekili Angelos Votsis, dünkü komite oturumunda yaptığı konuşmada, "Rumların, KKTC'deki kumarhanelerde her yıl 100 milyon avroluk kumar oynadığını ve online kumarhaneler aracılığıyla da 1,2 milyar avronun Malta'ya gittiğini" iddia etti.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı