Rumlara IMF ve AB’den ağır reçete

Ömer BİLGE / LEFKOŞA
14.09.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

IMF ve AB, ekonomik krizi nedeniyle Avrupa destek mekanizmasına başvuran Kıbrıs Rum yönetiminin önüne, maaş kesintilerinden işten çıkarmalara varıncaya kadar bir dizi önlem içeren çok ağır bir reçete koydu.

Rum hükümeti ise, kredi şartlarını kabul etmeyerek direniyor. Rum Politis gazetesi Temmuz ayında IMF, AB merkez Bankası ve AB Komisyonu’nun kurtarma kredisi karşılığında istediği kemer sıkma önlemlerini yayınladı. IMF ve AB’nin Rumlar’dan istedikleri şöyle: “Memur maaşları yüzde 15 kesilsin. 13’üncü maaşlar kaldırılsın. Maaş artışları 3 yıl dondurulsun. 1250 memurun işine son verilsin. Katma değer vergisi yüzde 18’e çıkartılsın. Sigara ve tütün gibi ürünlere zam yapılsın. Akaryakıttan alınan vergiler artırılsın. Sosyal yardımlar kaldırılsın.”

Bu ağır paketi kabul etmeyen Rum hükümeti ise, AB ve IMF’ye vergi düzenlemeleri ve kamu harcamalarında tasarrufları içeren alternatif bir paket hazırladı.

İstanbul’da para harcadılar

Bu arada, kredi kartı harcama eğilimlerini takip eden Rum bankacılık istatistik kurumu, Kıbrıslı Rumların yılbaşından Ağustos ayına kadar KKTC kumarhaneleri ve İstanbul’da 4.5 milyon Euro harcadığını belirledi. Güney Kıbrıs’tan KKTC’ye geçen Rumlar, KKTC otelleri ile kumarhanelerine yaklaşık 3 milyon Euro harcadı. Harcamanın geri kalan kısmı ise, İstanbul’daki alışverişlerinde gerçekleşti.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı