GeriEkonomi Ruhani’den Erdoğan’a davet
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ruhani’den Erdoğan’a davet

Ruhani’den Erdoğan’a davet
refid:27684056 ilişkili resim dosyası

İRAN Ekonomi Bakanı Ali Tayyibnia, İran’ın Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin daimi üyeleri ABD, Rusya, Çin, Fransa, İngiltere ve Almanya (P5+1 ülkeleri) ile nükleer müzakereleri sürerken, tüm Avrupa ülkelerinden ve ABD’den İran’da yatırım talepleri geldiğini söyledi.

ABD’li ve Avrupalı şirketlerin daha çok petrol, petrokimya, otomotiv, çelik, turizm ve tüketici ürünleriyle ilgili yatırım yapmak istediklerini belirten Tayyibnia, “Avrupalı yatırımcılar İran’da yatırım için sıraya girdi dersem abartı olmaz” dedi. İSEDAK toplantısına katılmak üzere Türkiye’yi ziyaret eden ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’la da bir görüşme gerçekleştiren Tayyibnia, Erdoğan’a İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin davet mektubunu iletti. İki cumhurbaşkanın görüşmesinin New York’ta yaptıkları görüşmenin devamı niteliğinde olacağı öğrenildi.

YEDİ AYA SONUÇLANIR

Tayyibnia İran’ın P5+1 ülkeleriyle nükleer müzakerelerinin yedi aydan daha kısa bir sürede sonuca varacağını belirterek “Geçmiş senelerde İran ile Türkiye arasındaki ekonomik ve ticari ilişkiler çok büyük ivme kazandı. İki ülke arasındaki ticaret hacmi 22 milyar dolara ulaştı. Şu anda liderler karşılıklı olarak ticaret hacmimizi 30 milyar dolara artırmak için çok ciddi bir iradeye sahipler” dedi. İki ülke arasındaki önceliğin ticari işbirliğini, özellikle yatırımla, ulaşımla, transitle ve turizmle ilgili ilişkilerimizi geliştirmek olduğunu kaydeden Tayyibnia şöyle konuştu: “Örneğin ‘İran’a giden Türk TIR’larından alınan yakıt ücretiyle ilgili’ Türkiye’nin önerdiği gibi şu anda sınırdaki Türk kamyonlarının yakıt tankları mühürleniyor. Böylelikle de onlardan ekstra bir harç alınmıyor. Babek Zencani ile ilgili yolsuzluk soruşturması bizim yargı erkimiz tarafından yürütülüyor, şu anda deliller toplanıyor, tüm deliller toplandıktan sonra yargı bir karar varacaktır. Unutmamalıyız ki
İran’da yargı bağımsızdır.”
Yorumları Göster
Yorumları Gizle