GeriEkonomi RTÜK Yasası geçti TV’de yabancı payı yüzde 50 olabilecek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

RTÜK Yasası geçti TV’de yabancı payı yüzde 50 olabilecek

RADYO Televizyon üst Kurulu (RTÜK) Tasarısı dün Meclis’ten geçerek yasalaştı.

Yasada yapılan son dakika değişikliğiyle frekans ihalelerinin yapılması için öngörülen süre bir yıldan iki yıla çıkarıldı. Radyo ve televizyonlardaki toplam yabancı sermaye payı da yüzde 50’ye çıkarıldı. Yasaya göre medya kuruluşlarının yıllık toplam ticari iletişim geliri, sektörün toplam ticari iletişim gelirinin yüzde 30’unu geçemeyecek. Türkçe dışında dil ve lehçelerde yayına olanak sağlayan yasa, milli güvenlik ve kamu düzeni gerekçesiyle Başbakan ya da görevlendireceği bakana geçici yayın yasağı getirme hakkı da tanıyor. Ancak, yayın durdurma kararına karşı Danıştay’da iptal davası açılabilecek. Üst Kurul’a, yayın ilkelerine aykırı programı 5 defaya kadar durdurma yetkisi de tanıyan yasa ile getirilen bazı yenilikler şöyle:
Alkol ve tütün ürünleri için hiçbir şekilde ticari iletişime izin verilemeyecek.
Siyasi parti, sendika, meslek kuruluşu, dernek, vakıf, yerel yönetimler ve sermaye piyasası kurumları ile bunların doğrudan ya da dolaylı ortak olduğu şirketlere yayın lisansı verilemeyecek.
Bir gerçek veya tüzel kişi doğrudan veya dolaylı olarak en fazla dört karasal yayın lisansına sahip medya hizmet sağlayıcı kuruluşa ortak olabilecek.
Yabancı bir gerçek veya tüzel kişi, en fazla iki medya hizmet sağlayıcı kuruluşa doğrudan ortak olabilecek.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle