GeriEkonomi Roubini: Kamu borçları faizinizi yükseltir, IMF’yle iş kolaylaşır
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Roubini: Kamu borçları faizinizi yükseltir, IMF’yle iş kolaylaşır

Roubini: Kamu borçları faizinizi yükseltir, IMF’yle iş kolaylaşır
refid:11993964 ilişkili resim dosyası

Yaptığı öngörülerin tutması nedeniyle ’kahin’ diye anılan New York Üniversitesi Ekonomi Profesörü Nouriel Roubini, Türkiye ekonomisinin önümüzdeki dönem büyümesi üzerindeki en önemli soru işareti IMF (Uluslararası Para Fonu) anlaşması olduğuna işaret ederek, "IMF ile olası bir anlaşmanın en erken sonbahar aylarına kadar ertelenmiş olması endişe veriyor. Türkiye ne kadar çabuk anlaşmaya varırsa, ekonomisindeki düzelme beklentisi de o kadar iyi olacaktır" dedi.

Kredi krizini 2006’da tahmin etmesiyle ünlenen ekonomist Roubini, Merkez Bankası’nın 8 ayda faizleri 8 puan indirdiğine dikkat çekerek, "Artan kamu borçlanma gereği faizlerin yukarı yönlü hareketine neden olabilir" dedi.

2009’da sert daralma

Garanti Yatırım tarafından hazırlanan bir rapor için özel olarak Türkiye ekonomisini değerlendiren Roubini, şunları dile getirdi: "Türkiye ekonomisi daha önce yaşanmış olan krizlere kıyasla mevcut global finansal krizi atlatma konusunda çok daha iyi durumda. Ancak 2009’da sert bir daralma kaçınılmaz. Büyüme üzerindeki en önemli soru işareti IMF ile anlaşmaya varılıp varılamayacağıdır."

Türkiye’nin IMF ile ne kadar çabuk anlaşmaya varırsa, ekonomisindeki düzelme beklentisinin de o kadar iyi olacağını söyleyen Roubini, şu değerlendirmeyi yaptı: "IMF kredisi, yalnızca cari açığın finansmanında değil, Türk şirketlerinin ve kamu kesiminin borçlarının çevrilebilirliği konusunda da yatırımcılara güven verecek. Burada endişe veren konu ise IMF ile olası bir anlaşmanın en erken sonbahar aylarına kadar ertelenmiş görünüyor olmasıdır."

Borçlanma ihtiyacı

Roubini, Merkez Bankası’nın resesyonun etkilerini azaltabilmek için faizleri haziran ayına kadar son 8 ay içerisinde agresif bir şekilde 8 puan düşürdüğüne dikkat çekerek, "Kamu finansmanı sorunu ise parasal gevşemenin devam etme potansiyelini sınırlayabilir. Artan kamu borçlanma gereği ise faizlerin yukarı yönlü hareketine neden olabilir" dedi.

IMF ile imza atılsa da tehditler devam edecek

TÜRKİYE
IMF ile anlaşma imzalasa bile ekonomi için bir takım tehditlerin devam edeceğini vurgulayan Nouriel Roubini, şunları söyledi: "Şubat-Nisan ayları arasında yüzde 15 seviyerinin üzerine çıkan işsizlik, önümüzdeki dönemde, GSYİH’nın (Gayri Safi Yurtiçi Hasıla) en önemli kalemi olan tüketim üzerinde olumsuz etkisini sürdürecek. Sanayi üretimi, nisan ayı itibariyle son 6 ayda, üst üste yıllık bazda çift haneli düşüş gösterdi. Ayrıca, yurtdışı piyasalarda zayıf seyreden talebin etkisi ihracatı olumsuz etkilemeye devam ediyor."

Yorumları Göster
Yorumları Gizle