Rostov'da Laleli gibi ticaret merkezi

Hürriyet Haber
27.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

Ruslar Laleli'ye gelmeyince, Rostov'da Türk ürünlerinin satılacağı ticaret merkezi kuruldu. IPT Konsorsiyumu Yönetim Kurulu Başkan Vekili Abdülkadir Kazacı, Rostov'da 100 mağazalık Türk-Rus Ticaret Merkezi'nin açılacağını belirterek, ‘‘Ruslar Laleli'ye gelmeyince, biz Laleli'yi Rusya'ya götürüyoruz’’ dedi. İstanbul Ticaret Odası'nda yapılan toplantıda IPT Konsorsiyumu, Mercury Holding ve Rostov Belediyesi'nin işbirliği ile Rostov'da gerçekleştirilen ‘‘IPT-Rostov Ticaret Merkezi’’ tanıtıldı.

Ticaret merkezinin tanıtım toplantısına katılan Rusya'nın İstanbul Konsolosu Andrew Durijinin de, Rusya'daki ağustos krizinin kontrol altına alındığını vurgulayarak, Türk yatırımcıların ülkenin güneyindeki emek ucuz sanayi bölgelerine yatırım yapmalarını istedi. Laleli esnafının da katıldığı toplantıda konuşan Abdülkadir Kazacı, ticaret merkezinin Rostov Belediyesi'nin garantörlüğü altında kurulduğunu belirterek şunları söyledi:

‘‘Kriz nedeniyle Ruslar'ın Türkiye'ye gelememesi Türk üreticisini zor durumda bıraktı. Ruslar Laleli'ye gelmeyince, biz Laleli'yi Rusya'ya götüreceğiz. Kriz olmasa bile bavul ticareti, ekonomik olmadığı için bir süre sonra tıkanacaktı. Rostov'da kurulacak ilk Türk ticaret merkezi ile işadamlarımız Rus parekendecilere ürettiklerini daha ucuz bir maliyetle dağıtma olanağına kavuşacak.’’

IPT-Rostov Ticaret Merkezi'nin özellikleri

10 bin metre kare kapalı alanda 30-72 metrekarelik 100 mağaza var.

Türk firmalarına Rusca dil eğitimi ve personel sağlamada rehberlik hizmeti veriliyor.

Fiktif-Antrepo desteği ile gümrüksüz depolama ayrıcalığı sağlanıyor.

Güvenlik ve teşvikte Rostov Belediyesi garantörlük ediyor.

Mağazaların aylık kiraları 30 metrekare için 1000 dolar, 36 metrekare için 1100 dolar, 60 metrekare için 1800 dolar ve 72 metrekare için de 2000 dolar olarak belirlendi.Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı