GeriEkonomi Romanya'da 5 bin Türk yatırımcı var
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Romanya'da 5 bin Türk yatırımcı var

Romanya'daki Türk yatırımcılar, küçük ve orta ölçekli yatırımcının 8 yılda Romanya kapılarını açtığını belirterek, ‘‘Artık holding seviyesinde büyük yatırımların gelmesini bekliyoruz’’ dediler.

Romanya'da sayıları 5 bini bulan ve iki yıl önce kurulan Romanya Türkiye Ticaret ve Sanayi Odası'nda örgütlenen Türk yatırımcılar, Romanya'da Alman İtalyan Fransız ve diğer ülke yatırımlarının süratle arttığını belirtiyorlar. Oda Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Atalay, şu çarpıcı örneği veriyor ‘‘Almanlar yatırımcı sayısı ve parasal olarak birinci sıradalar. Türkler yatırımcı sayısı olarak ikinci sırayı almasına rağmen yaratılan parasal değer olarak 8. sırayı alıyorlar. Büyük yatırımcı bekliyoruz’’.

Romanya'ya 1000 markla giden ve bu gün 30 milyon dolar ciro yapan Golden Man's Şirketler Grubu Başkanı Muzaffer Çelik ise bu ülkede geçen her günün bir aylık bir kayba tekabül ettiğini belirterek ‘‘Bu ülkeye gelen ilk yabancı yatırımcı benim. 1990'da bir kaç bin dolarla Romanya'da iş kurmak mümkündü. Artık bu rakam 1 milyon dolar civarında. Türkiye'nin çok büyük firmaları var. Dünyanın her yerinde yatırım yapabilecek bu firmalar uçakla 50 dakika uzaklıkta olan Romanya'yı ne zaman görecekler. Gelsinler, her türlü yardıma hazırız’’ dedi. Ülkede büyük bazda yatırım yapan Türk firmaları da yok değil. Efes Pilsen Piloeşti'de 140 milyon dolarlık bir bira fabrikası kuruyor. Vestel, Köstence'de yıllar önce fabrika kurmuş Pimapen'in üretici bayileri iş yapıyor. Bayındır Holding ve Bayraktarlar'ın bankaları bulunuyor. Sudi Özkan Princess Oteller zinciri Intercontinental ve Lido'yu almak üzere. Escort Computer Romen pazarına girmiş. Ancak tüm bunlar rakip ülkelerin yaptıkları büyük yatırımlar gözönünde bulundurulduğunda ipi göğüslemek için yeterli değil.Yorumları Göster
Yorumları Gizle