GeriEkonomi Roche: Tamiflu lisans vermeye hazırız
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Roche: Tamiflu lisans vermeye hazırız

Roche: Tamiflu lisans vermeye hazırız
refid:3403282 ilişkili resim dosyası

Türkiye’den sonra Yunanistan’da da ortaya çıkan kuş gribine karşı en etkili ilaç olarak gösterilen Tamiflu’nun üreticisi Roche, ilacın lisansını vermeme kararını bozdu. Roche, dün yaptığı açıklamada üretim kapasitesini artırdığını ve ilacını lisansını vermeye hazır olduğunu duyurdu.

İSVİÇRELİ ilaç firması Roche, kuş gribine karşı etkili olan Tamiflu adlı antiviral ilacı üretme kapasitesini artırdığını ve ilacın üretimi için diğer firmalara lisans vermeye hazır olduğunu bildirdi. Bugüne kadar kalite garantisi olmayacağı endişesiyle lisans vermeye yanaşmayan Roche’un Yönetim Kurulu Başkanı William Burns, tüm hükümetlerle ve ilaç firmalarıyla görüşmeye ve Tamiflu lisansı vermeye hazır olduklarını ifade etti. Burns, ‘Tamiflu için bugün önemli olan, üretim kapasitesinin hızla artmasının sağlanmasıdır. Bunun için lisans verme de dahil olmak üzere tüm alternatifleri tartışmaya hazırız’ dedi.

TAYVAN’DA ÜRETİLEBİLİR:

Roche’dan yapılan açıklamada şu ana kadar bu konuda hiçbir firmayla görüşülmediği, kendilerine Hint firması Cipla’dan da bir başvuru gelmediği kaydedildi. Bununla birlikte Fransız haber ajansı AFP’ye açıklama yapan bir Roche yetkilisi, Tayvan hükümetinden bir mektup aldıklarını ve gelen işbirliği teklifine karşılık durumu incelediklerini söyledi. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kofi Annan, bu ay yaptığı açıklamada, eğer bir hastalık salgın boyutuna ulaşırsa ilaçlardaki patent haklarının askıya alınabileceğini dile getirmişti. Ayrıca Roche üzerinde, Birleşmiş Milletler dışında birçok ülkenin hükümeti de baskı uygulamaya başlamıştı. Öte yandan Roche’un bu açıklamasının ardından Hintli jenerik ilaç üreticisi Cipla da, ilacı üretmek için İsviçre firmasına başvuracağını ifade ederek, Roche’la lisans için görüşeceklerini açıkladı. Cipla geçen hafta da Tamiflu’nun jenerik versiyonunu üreterek önümüzdeki yılın başında az gelişmiş ülkelerde piyasaya sürmek istediğini açıklamış ve bu konuda kararlı olduğu mesajını vermişti.

ABD’YE TAMIFLU FABRİKASI:

Roche, Tamiflu için lisans verme dışında, bir taraftan da üretim kapasitesini artırmanın yollarını arıyor. Bu yıl içinde Tamiflu üretim kapasitesini iki katına çıkarmak isteyen firma, tüm dünyada 40’tan fazla ülkeden ilaç talebi alındığını belirtti. Tamiflu üretim kapasitesinin önümüzdeki yılın ortalarına kadar, 2003’e oranla 10 kat artırılmış olacağını dile getiren Roche yetkilileri, ABD’de yeni bir fabrika kurmak için gerekli iznin alındığını da açıkladılar. Roche buna karşılık fabrikanın hangi kentte kurulacağını ise gizli tuttu.

GÜVENLİK ÖN PLANDA:

Tamiflu’nun hammaddesi Çin’de hasadı yalnızca Mart ile Mayıs ayları arasında yapılan bir bitkiden elde ediliyor. İlacı dünyanın değişik yerlerindeki 13 ayrı fabrikasında üreten Roche, güvenlik nedenleri dolayısıyla bunların yerlerini de açıklamıyor.

Akzo Nobel, kuş gribi aşısı geliştirdi

AKZO Nobel şirketi, kuş gribine karşı insanlarda kullanılmak üzere yeni bir aşı geliştirdiğini bildirdi. Bir Hollanda-İsveç ortaklığı olan firmadan yapılan açıklamada, aşının şirkete bağlı kuruluşlardan Nobilon ile Organon tarafından geliştirildiği belirtildi. Akzo Nobel’in açıklamasında, aşının kuş gribinin insanda öldürücü türünü oluşturan H5N1’e karşı etkili olduğu vurgulandı. Aşının insanda kullanılmak üzere klinik testlere başlanması için gerekli izinlerin alındığı da kaydedilirken, 2006 yılında bu testlerin yapılarak aynı yıl sonuna kadar kullanıma hazır hale getirilebileceği ifade edildi. Ancak gruptan yapılan açıklamada, çalışmaların henüz ilk aşamasında olduğu ve aşının Hollanda’nın Boxmeer kentindeki laboratuvarlarda geliştirileceği dile getirildi. Akzo Nobel’in veterinerlik bölümü Intervet de, kuş gribine karşı kümes hayvanlarında kullanılan bir aşıyı daha önce geliştirmişti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle