GeriEkonomi Roche ihbarcısına 'imzan var, gel bakalım' dediler
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Roche ihbarcısına 'imzan var, gel bakalım' dediler

Genel Müdür Faruk Yöneyman'ın ve ekibinin gözaltına alınmasına yol açan Roche'un SSK'ya fahiş fiyatla ilaç sattığı ihbarını yapan eski Roche çalışanı Veysi Mungan da gözaltına alındı. Roche'un ihale evraklarında Mungan'ın da imzasının olduğu belirtildi.

ROCHE ilaç firmasının SSK'ya fahiş fiyatla ilaç satışıyla ilgili sürdürülen soruşturmada sürpriz bir gelişme yaşandı. Roche Genel Müdürü Faruk Yöneyman'ın da aralarında bulunduğu 9 kişinin sorgusu emniyette sürerken, savcılığa yaptığı başvuruyla soruşturmayı başlatan Roche'un eski Müşteri İlişkileri Müdürü Veysi Mungan dün süpriz bir şekilde gözaltına alındı.

EVRAKLARDA İMZASI VAR:

SSK'ya fahiş fiyatla ilaç satıldığını ileri sürerek yaptığı suç duyurusuyla Roche operasyonunu başlatan Veysi Mungan da soruşturmayı yürüten İstanbul Cumhuriyet Savcısı Nazmi Okumuş'un talimatıyla Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından yakalandı. Roche firmasına geçen Ağustos ayında yapılan ilk operasyonda ele geçirilen ihale evraklarının bir kısmında Veysi Mungan'ın da imzası olduğu bildirildi.

TEHDİT DAVASI SÜRÜYOR:

Ayrıca, skandalın ortaya çıkmasından önce Roche firması, eski çalışanı Veysi Mungan hakkında Şişli Cumhuriyet Savcılığı'na başvurarak suç duyurusunda bulunmuş ve şirkete ait ticari sırların deşifre etmek isteyerek kendilerini tehdit ettiğini ileri sürmüştü.

YÖNEYMAN SAVCILIKTA:

Emniyette sorguları dün de süren Roche Genel Müdürü Faruk Yöneyman, Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Demir, Roche Yönetim Kurulu Üyesi Şükrü Varol, Biotek İlaçlar Sorumlu Satış Müdürü Tahir Ünsal, Roche Muhasebe Sorumlusu Pascal Erich Wehre, Beşer Ecza Deposu sahipleri Ahmet Sarıbay, Burak Mehmet Sarıbay, Yener Kaya ve Şeref Sümer'in İstanbul Adliyesi Adli Tabiblik'te sağlık kontrolleri yapıldı. Yöneyman ile birlikte sorguları süren 9 kişinin bugün İstanbul Cumhuriyet Savcılığı'na sevk edilmeleri bekleniyor.

İsviçre'den Roche'a destek:Üzülmeyin, arkanızdayız

SOSYAL Sigortalar Kurumu'na (SSK) fahiş fiyatla ilaç satımına ilişkin İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yöneticileri hakkında soruşturma yürütülen Roche Türkiye'ye merkezden destek geldi. Son aylarda Türkiye Roche'da yaşanan gelişmeleri çok yakından takip eden Roche'un İsviçre'deki Genel Merkezi, iki üst düzey yöneticisini İstanbul'a gönderdi. Roche Türkiye yöneticilerinin gözaltına alınmasıyla büyüyen olayları yerinden takip etmek isteyen ve Türkiye'deki çalışanlarına moral vermek amacıyla, Roche Ortadoğu ve Avrupa İlaç Başkanı Tuygan Göçer ile Roche Hukuk İşleri Başkanı Bruno Maier'i İstanbul'a yolladı. Göçer ve Maier'in Roche Türkiye çalışanlarıyla tek tek görüşerek moral verdiği belirtiliyor. Tuygan Göçer ve Bruno Maier, Roche'un Türkiye'deki şirketinin motivasyonunu korumayı hedefliyor. Genel merkezden gelen iki tepe yöneticisi Roche Türkiye çalışanlarına "Sahipsiz değilsiniz, arkanızda İsviçre Roche var" mesajını veriyor.

İlaç patronları: Roche işi sektörü yaralamasın

İLAÇ
Endüstrisi İşverenler Sendikası (İEİS) ile Türkiye İlaç Sanayi Derneği (TİSD), Roche Müstahzarları Sanayi A.Ş'de yürütülen soruşturma sürecinde en çok hassasiyet gösterilmesi gereken konunun, Türkiye için büyük önem taşıyan ilaç sanayinin yara almaması olduğunu bildirdi. İEİS ve TİSD'den, soruşturmaya ilişkin ortak bir yazılı açıklama yapıldı. Açıklamada, ilaç sanayinin önemli kuruluşlarından Roche Müstahzarları Sanayi A.Ş. ile ilgili soruşturmanın sektörde büyük bir dikkatle izlendiği belirtildi. Soruşturma sürecinin olabildiğince hızlı bir şekilde sonuçlandırılacağı ve adil bir karar verileceği konusunda adalete güvenlerinin tam olduğu vurgulanan açıklamada, şöyle denildi: ‘Bu süreçte en çok hassasiyet gösterilmesi gereken konunun ise, ülkemiz için büyük önem taşıyan ilaç sanayinin yara almaması olduğu görüşündeyiz. Aynı şekilde suçluluğu kesinlik kazanmamış kişilerin suçlu muamelesi görmemesi ve kişilik haklarının korunmasına özen gösterilmesinin de gerekliliğine inanıyoruz.’

Eski SSK'cı tutuklandı, yoğun bakıma kaldırıldı

SSK’ya fahiş fiyattan ilaç alımıyla ilgili açılan soruşturma kapsamında hakklarında gıyabi tutuklama kararı çıkartılan eski SSK Sağlık İşleri Genel Müdürü Orhan Canbolat ve SSK Eczacılık Daire Başkanı Hülya Özdemir dün kararları vicahiye çevrilerek tutuklandı. Tutuklanan Canbolat'ın yüksek tansiyon ve göğüs ağrısı nedeniyle Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde kaldırıldığı bildirildi. Müşahede altındaki Canbolat'a ‘hayati tehlikesi bulunduğu’ yönünde rapor verildiği belirtildi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle