GeriEkonomi Roche: AB rüzgarını aldınız, size inanıyoruz
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Roche: AB rüzgarını aldınız, size inanıyoruz

Türkiye'nin Avrupa Birliği rüzgarını aldığını söyleyen İsviçreli Roche’nin İlaç Bölümü Başkanı William Burns, ‘Türkiye’yi her zaman Avrupa’nın bir parçası olarak kabul ettik. Bizim için Türkiye Avrupa Birliği’ne çoktan girdi’ dedi.

İSVİÇRELİ ilaç devi Roche’un İlaç Bölümü Başkanı William Burns, ‘Türkiye AB rüzgarını aldı. Biz Türkiye’yi her zaman Avrupa’nın bir parçası olarak kabul ettik ve Türkiye çalışmalarımızı bu yaklaşım ile sürdürdük. Bizim için Türkiye Avrupa Birliği’ne çoktan girdi’ dedi. Roche ilaç grubu 2004 yılı mali bütçesini, şirket merkezinin bulunduğu İsviçre’nin Basel kentinde açıkladı. Farklı ülkelerden 100’e yakın gazetecinin katıldığı toplantıda 2004 verileri ve şirketin geleceğe yönelik hedefleri anlatıldı.

DÜNYA ÇAPINDA YÖNETİCİLER:

Toplantıyı izleyen Türk basın mensuplarının sorularını yanıtlayan William Burns, ‘Roche olarak Türkiye ile uzun süredir çalışıyoruz ve Türkiye’ye inanıyoruz. Türkiye’de güçlü bir yapımız ve yatırımımız var. Buradaki kuruluşumuzdan genel merkezimize dünya çapında yöneticiler yetiştirdik’ dedi.

JENERİK İLAÇLAR:

Veri koruma yasasıyla ilgili soruları da yanıtlayan Burns şunları söyledi: ‘Araştırmacı bir ilaç firması olarak bizi en çok endişelendiren, bulmak ve geliştirmek için üzerinde yıllarca çalıştığımız ürünlerimizin jenerik ilaç şirketleri tarafından kopyalanmasıdır. Ankara da bu konuda saygı duyulacak bir çalışma yaparak veri koruma yasasını çıkarttı. Çıkartılan bu yasa hükümetin tavrını ortaya koyuyor ancak bu yasanın uygulama aşaması bizim için daha da önemli. Ankara’daki otoritenin bundan sonra da bu kanunun uygulanması konusunda kararlılığını sürdürmesini bekliyoruz.’

AR-GE’YE 5 MİLYAR FRANK:

2004 yılını değerlendiren Roche Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Franz B. Humer ise Roche’un 2004 yılında araştırma ve geliştirme çalışmalarına 5 milyar İsviçre Frangı ayırdığını belirterek bu oranın önümüzdeki dönemde daha da artırmayı hedefledikleri söyledi. Humer, ‘Roche İlaç bölümü olarak gelecek 5 yıl içinde 25 yeni ilaca lisans başvurusunda bulunarak portföyümüzü daha da yenilikçi ilaçlar ile zenginleştirmeyi hedefliyoruz’ dedi. Roche, 2004 yılında satışlarını yüzde 12 oranında artırarak 29.5 milyar İsviçre Frangı’na yükseltti. Roche 2004 yılı net gelirini de 6.6 milyar İsviçre Frangı olarak açıkladı.

KANSERE 5 YENİ İLAÇ:

Roche’un kanser hastalığına karşı 5 ayrı ilaç sunan tek ilaç şirketi olduğunu da ifade eden Humer, bunların en büyük özelliğinin, sadece kanserli hücreyi etkileyerek, yan etkileri en aza indirmesi olduğunu bildirdi. Franz B. Humer, ‘2004 yılı Roche için her alandaki gelişmelerle son derece iyi bir yıldı. Roche tarihindeki en yüksek işletme karını kaydettik. Kansere karşı iki yeni ilacı piyasaya sürdük’ diye konuştu. 2005 yılı hedeflerinden de bahseden Humer, daha iyi ve yeni ilaç çözümleri için çalışacaklarını, yeni ilaçlar için yatırımlarının 2005’te de süreceğini anlattı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle