GeriEkonomi Ritz Carlton'a büyük ödül
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ritz Carlton'a büyük ödül

Ritz Carlton'a büyük ödül
refid:13108988 ilişkili resim dosyası

The Ritz-Carlton İstanbul, Conde Nast Traveller okuyucu ödülleri değerlendirmesinde, dünyada 2009 yılının “En iyi iş oteli” seçildi.

İşte o otel / Foto Galeri

The Ritz-Carlton İstanbul'un aldığı ödül, gerçekleştirilen davetle  kutlandı.

Süzer Grubu Onursal Başkanı Mustafa Süzer, burada yaptığı konuşmada, otelin Türkiye'den listede yer alan tek  otel olduğunun altını çizerek, ödülü almaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Türkiye'ye turizm açısından genellikle orta gelir grubundaki insanların  geldiğini ifade eden Süzer, “Bu ödül, esas hedefimiz olan birinci kaymak  tabakayı Türkiye'ye çekmek için iyi bir fırsat yaratacaktır” dedi.

Mustafa Süzer, The Ritz-Carlton İstanbul'un Türk turizmi için bir örnek  teşkil etmesini, uluslararası alanda adından “gıptayla” söz edilen bir tesis  konumuna ulaşmasını hedeflediğini ve bunu gerçekleştirdiğini söyledi.

Conde Nast Traveller dergisinin listesinde daha önceden iki kez yer  aldıklarını ve üçüncüsünde birinci olmayı başardıklarını kaydeden Süzer, şöyle  konuştu:

“Hepimizin çok iyi bildiği bir ifade vardır; 1 numaraya ulaşmak zordur,  ama en tepede kalmak daha da zordur. Kabul etmeliyiz ki bundan sonra görevimiz  çok daha zor. Ama hiçbir şüphemiz yok. Çünkü otelimiz bu başarıya ulaşırken dünya  turizminin tartışmasız bir numaralı ismi, en seçkin markası konumunda bulunan The  Ritz-Carlton Otel Şirketi her zaman bizimle olacaktır.”

TÜRKİYE'NİN BÜYÜK POTANSİYELİ VAR

Öte yandan The Ritz-Carlton Otel Şirketi Başkanı Simon Cooper da 2001'de The Ritz-Carlton İstanbul'un açılışı ile uluslararası çok büyük bir otel yatırımının hayata geçirildiğini hatırlatarak, Türkiye'nin otelcilik açısından büyük potansiyel taşıdığını vurguladı.

İstanbul'un yatırımcıları çeken özellikleri bulunduğunu ifade eden Cooper, “Sanki manyetik bir çekim gücü var. İnsanlar buraya yatırım yapmak istiyor. Turizm için bazı unsurlar şart. Türk Hava Yolları da yeni güzergahlarla buna büyük katkı sağlıyor” diye konuştu.

Türkiye'nin komşularıyla olan ilişkilerine değinen Cooper, “Özellikle komşularıyla varolan sınırları açılıyor. Bu tabii ki turizmi olumlu etkileyecektir. Ayrıca sadece İstanbul'da değil İstanbul çevresinde de yatırım yapma şansı var. Bizim Türkiye'ye olan ilgimiz devam ediyor. İstanbul'a kesinlikle yatırım yapacağız” şeklinde konuştu.

Simon Cooper, Doğu Avrupa ve Rusya'da zenginlik artışı olduğunu, bu durumun Türkiye'ye ilgiyi artıracağını söyledi.

“AVRUPA YAKASINDA, BOĞAZ'DA AÇMAK İSTİYORUZ”

Otel açma konusunda öncelik sıraları, stratejik listeleri bulunduğunu belirten Cooper, “İstanbul'da daha küçük çaplı bir otel yapmak istiyoruz. Bodrum'a da yatırım yapmayı planlıyoruz. İstanbul'daki oteli Avrupa yakasında, Boğaz'da açmak istiyoruz” dedi. Cooper, Bodrum'daki oteli kendisine ait marinası ve golf alanıyla projelendirmeyi planladıklarını bildirdi.

Türkiye'deki yeni otellerin yatırım büyüklükleri hakkında şu anda bir şey söyleyemeyeceklerini belirten Cooper, “Finansal ortamı biliyorsunuz. Spekülasyon yapmak istemiyorum” diye konuştu.

Avrupalı turistlerin tatil yapma konusunda çok disiplinli olduğunu, tatil yapmaktan vazgeçmeyeceklerini dile getiren Cooper, Türkiye'ye gelen turistlerin çoğunun Avrupalı olmasından dolayı burada küresel krizden çok fazla bir etkilenme olacağını düşünmediğini söyledi.
Türkiye'de 8 yıldır faaliyette olduklarını anımsatan Cooper, uluslararası otellerin gelmesiyle rekabetin artacağını, ancak İstanbul'a gelen her uluslararası markanın bu destinasyona olan ilgiyi artırdığını vurguladı.

“YÜZDE 20'LİK DÜŞÜŞ VAR”

Türkiye'ye gelen turistlerin çoğunun dinlence amaçlı geldiğine işaret eden Cooper, bu trendin devam ettiğini, ancak küresel kriz nedeniyle dünya genelinde otelcilik sektöründe yüzde 20'lik düşüş olduğunu, özellikle Kuzey Amerika'daki otellerde bunun net şekilde görüldüğünü belirtti.

Sektörde fiyat konusunda belki yeni düzenlemeler yapılabileceğini, ancak fiyatları indirmenin mümkün olmadığını kaydeden Cooper, zaten şu anda fiyatların olması gerekenin altında olduğuna dikkati çekti. Cooper, The Ritz-Carlton İstanbul'un kurumsal çalıştığını, fiyat politikasında bir değişiklik olmayacağını ifade etti.

Küresel anlamda otel yatırımlarının ekonomik krizden etkilendiğine işaret eden Cooper, “Etkilenmeyen tek ülke Çin... Çin'de 7 otelimiz bulunuyor. 2 tane daha açacağız. En iyi kar elde ettiğimiz otelimiz de Ritz-Carlton Çin' dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle