GeriEkonomi 'Rezidans dairesi olarak aldık apartman dairesine döndü'
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

'Rezidans dairesi olarak aldık apartman dairesine döndü'

'Rezidans dairesi olarak aldık apartman dairesine döndü'

İSTANBUL Pendik’teki lüks bir sitenin sakinleri şu sıralar adeta diken üstünde. Yıllar önce satın aldıkları ada manzaralı evlerinde yaşayan ev sahipleri, yaşadıkları sitenin hemen önünde başlayan yeni inşaat projesinin şokunu yaşıyor. Site sakinleri, sosyal donatı olarak yapılan çocuk parkı, havuz gibi alanlara inşaat yapıldığını öne sürerek “Rezidans diye sattıkları daireler bugün bir apartmandan dairesinden farksız” diyor.

Pendik Çınardere Mahallesinde bulunan Marina Life isimli site 4 bloktan oluşuyor. 188 dairenin bulunduğu sitedeki her bir blok, ada manzaralı olduğu için, her biri bir adanın ismini aldı. Site sakinleri için sıkıntılı süreç ise geçen Ekim ayında başladı. Siteyi inşa eden G. İnşaat şirketi ve toprak sahibi M. A. yeni bir proje için anlaşmaya vardı. Yeni proje, bitişik nizam olarak Marina Life sitesinin hemen yanında başlatıldı.

GÖRÜŞ ALANLARI KAPANDI
Site yönetimi durumu 24 Kasım’da Pendik Belediyesi’ne bildirdi. Belediye yapılan başvuruda, hafriyat alınmaya başlanan projenin mevzuata uygun olup olmadığı soruldu. Başvuruda “Yapılacak olan inşaat, sitemizin bazı dairelerinin görüş alanını daraltacak. Hatta bazı dairelerin görüş alanını kapatacak. Bu durumun, yasaya uygun olup olmadığının tespitini istiyoruz” denildi.

Rezidans dairesi olarak aldık apartman dairesine döndü


BELEDİYE: YASAL HAKKINI KULLANIYOR
Pendik Belediyesi, yapılan başvuruya 7 Aralık günü yanıt verdi. Belediyenin yanıtında, tapu sahibinin, kanunların kendisine verdiği imar hakkını kullandığı belirtildi.

İSKÂNI DA ALINMAMIŞ
Site yönetimi, belediyeye yaptığı başvuruda olumlu bir sonuç almazken, noter yolu ile şirket bir ihtarname gönderildiği anlaşıldı. 24 Kasım tarihli ihtarnamede, Marina Life sitesinin de iskansız olduğu belirtilerek, bir aylık süre içinde iskanın alınması talep edildi.

Rezidans dairesi olarak aldık apartman dairesine döndü


YAYA YOLUNDA ÇÖKME BAŞLADI
Konu ile ilgili site yönetiminden yapılan açıklamada, yeni inşaat projesi nedeni ile yaya yolunda çökmelerin meydana geldiği belirtilerek, güvenlik endişesi yaşadıkları kaydedildi.

APARTMAN DAİRESİNE DÖNDÜ
Marina Life Site Müdürü Demet Karabacak yaptığı açıklamada “Pendik Belediyesi’nin, içinde bulunduğumuz sıkıntılı durumu görüp bir çözüme gitmesini istiyoruz. Öyle ki sitemizin kendi sınırlarında yolu bile yok. Buraya inşaat izni verilirken hangi şartlarda verildiği ile ilgili inceleme yapılmasını istiyoruz. Müteahhit firmanın (G. İnşaat), rezidans diye sattığı daireleri bugün bir apartmandan farksız; tüm özelliğini kaybetmiş durumda. 188 daire sahibi açık bir şekilde mağdur edildi” dedi.

Rezidans dairesi olarak aldık apartman dairesine döndüYorumları Göster
Yorumları Gizle