Reysaş’ta ‘yanlış satış’la kazandı, ‘zararına alım’ mesajına sarıldı

Esra SAHİCİ
18.08.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

Reysaş’ın ortaklarından Rıfat Vardar, cuma günü ‘yanlışlıkla’ sattığını söylediği 6 milyon adet hissenin 1.8 milyon adedini dün geri aldı. Vardar, 18 milyon liraya sattığı hisselerin yaklaşık 6 milyon liralık bölümünü alabildi. Piyasa oyuncuları, “Vardar, bu alımla SPK ve İMKB’ye ‘yanlışlığı düzeltiyorum’ mesajı vermeye çalışıyor” yorumu yaptı.

LOJİSTİK şirketi Reysaş’ın ortaklarından Rıfat Vardar, geçen hafta borsanın son işlem gününde ‘sehven’ (yanlışlıkla) sattığı 18 milyon liralık hisselerin bir kısmını topladı. Rıfat Vardar’ın dün 1.8 milyon adet hisse için ödediği yaklaşık 6 milyon liralık hisse alımı piyasada İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) ve Sermaye Piyasası Kurulu’na (SPK) ‘hatamı zararına düzeltiyorum’ mesajı gönderdiği yönünde yorumlandı.

Şirket açıklama gönderdi

Dün Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan açıklama ile Rıfat Vardar’ın alım yapmaya başladığı ortaya çıktı. Reysaş, Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) gönderilen açıklamada, şöyle denildi: “Şirket ortaklarımızdan Rıfat Vardar, 17 Ağustos 2009’da Reysaş Taşımacılık ve Lojistik Ticaret A.Ş’ye ait hisse senetlerini 3.20-3.52 lira fiyat aralığından (Ortalama: 3.4150 lira) 1 milyon 800 bin adet alış işlemi gerçekleştirmiştir. Bu alımla birlikte Reysaş Taşımacılık ve Lojistik Ticaret  A.Ş’deki sahip olduğu C Grubu payların toplamı 1.924.836 adet olmuştur.”
Rıfat Vardar, geçen hafta son işlem gününde 8 saniyede portföyündeki bulunan 6 milyon 101 bin 845 adet hisseyi tek tuşla yaklaşık 18 milyon liraya boşaltmıştı. Vardar bu hisseleri 2.90-3.50 lira fiyat aralığından internet üzerinden satmıştı. Ortalama 3 liradan alıcı bulan hisseleri, Vardar dün 3.4150 liradan yerine koymaya çalıştı. 6.1 milyon adet hisseden 18 milyon lirayı ‘yanlışlıkla’ cebine koyan Vardar’ın, dün 1.8 milyon adet hisse için cebinden çıkardığı tutar 6 milyon lirayı buldu.

İMKB ve SPK’ya mesaj mı

Reysaş hisseleri için İMKB’de satmak isteyen yatırımcı kollayan Rıfat Vardar’ın 1.8 milyon adetlik hisse alımı piyasa da ‘İMKB ve SPK’ya mesaj mı’ yorumlarına neden oldu. İMKB Başkanı Hüseyin Erkan’ın, ‘İşlem kesinlikle iptal olmayacak’ ve ‘Manipülasyon başka olmak üzere inceleme başlattık’ şeklindeki açıklamasının ardından Vardar’ın alıma geçtiği konuşulurken şu yorumlar yapıldı: “Vardar ‘yanlışlıkla sattım’ diye açıklama yaptı. Ancak bu satışın iptali mümkün değildi. İnceleme de gündeme gelince Rıfat Vardar yanlışlığı düzeltiyorum zararına alıyorum şeklinde bir mesaj mı vermek istedi.”

Ekranın başında satıcı bekliyor

REYSAŞ’ın Yönetim Kurulu Başkanı Durmuş Döven, ‘yanlışlıkla’ hisse satan ortağı Rıfat Vardar için “Rıfat Bey öyle denildiği gibi bu iş yüzünden hasta falan olmadı. Hastanede değil, ekran başında oturmuş Reysaş hissesi satan yatırımcı bekliyor” dedi. Vardar’ın zararına da olsa hatasını düzeltmek istediğini dile getiren Durmuş Döven, “Bir insan yaptığı hata sonucunda hayatını kaybedebiliyor. Burada bu hatayı düzeltmek için bir miktar para kaybetmesi Rıfat Bey için çok sorun olmayacaktır” diye konuştu.

Tanrı bilir ama yanlışlık

Satışın yanlışlıkla olup olmadığı konusunda Döven’in yorumu şöyle oldu: ‘Tanrı’dan başka kimse bilemez ama bu kadar eğitimli bir insanın, alıcının olduğu satıcının olmadığı bir yerde ve 3.56 liradan işlem gören hisseyi 2.90 liradan satması yanlışlıktan başka bişey olmasa gerek.”

Farklı anlaşılırdı

Tek kalemde 6 milyon edetlik hisse satışının ardından soluğu Ekinciler Menkul Değerler’de aldığını anlatan Döven, “Kim sattı bu hisseleri ne oluyor dediğimde ‘ortağınız’ cevabını aldım. Hemen aradım ve Rıfat Bey ‘Hata yaptım düzeltmeye çalışıyorum’ dedi. ‘Hisseleri almasaydı farklı düşünceler oluşacaktı’ yorumunu yapan Döven, ‘Hatasını düzeltiyor’ diye konuştu.

Teklif etseydi alırdım

Rıfat Vardar’ın hisseleri bir yıldır satmak istediği şeklindeki değerlendirmelere katılmayan Döven, şunları söyledi: “Rıfat Vardar elindeki yüzde 13 oranındaki hisseyi 1 Aralık 2008’deİMKB’ye kote ettirdi ve 99 yıl gibi bir süre istediği. Rıfat Bey’in ağzından hiçbir zaman bu hisseleri satmak istediğini duymadım. Eğer satmak istiyor olsaydı, önce bize teklif etmesi gerekirdi. Zaten böyle bir teklifle gelseydi hisseleri ben alırdım.”

Ahbap değil ortağız

20 yıllık bir ortaklıkları olduğunu ancak ahbap olmadıklarını dile getiren Döven, ortağı ile ilişkilerini şöyle anlattı: “Rıfat Bey’i hayatımda 3-5 kez gördüm. Şirkete de hiç uğramaz. Benim birçok şirkette oldukça çok ortağım var. Reysaş’ın en büyük ortağı yüzde 58’ine sahip olan küçük yatırımcılardır. Rıfat Bey şirkete bir kez bile uğramadı. Yönetimde ben varım. Stratejik kararlar aldığım bir ortak değildi. Yani pasif partnerdi.”

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı