GeriEkonomi Renault'dan Nissan'a 6 milyar dolarlık teklif
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Renault'dan Nissan'a 6 milyar dolarlık teklif

Fransa otomobil devi Renault'nun Japon Nissan'ın kontrol hissesini ele geçirmek için 6 milyar dolarlık teklifte bulunduğu bildirildi. Japon Asahi Shimbum'a göre satışın gerçekleşmesi halinde Renault, Nissan'ın yüzde 36.75 hissesine ve Nissan'ın kamyon üreten Nissan Diesel Motor Şirketi'nin bir kısmına sahip olacak.

Fransız yetkililer de Nissan'a teklif götürüldüğünü belirttiler, ancak ayrıntı vermediler. Renault'nun yönetim kurulu dün Paris'te Başkan Louis Schweitzer'in başkanlığında toplanarak Nissan'a götürülen teklifi ele aldı.

Renault'nun Nissan'a talip olduğu yolundaki haberlerin üzerinde Tokyo'ya borsasında Nissan'ın hisseleri dün yüzde 4.2 oranında değer kazanarak 473 yene çıktı. Nissan Diesel'in hisse senetleri ise yüzde 5.3 oranında yükselerek, 219 yene ulaştı.

Japon Ticaret Bakanı Kaoru Yosano, ‘Yabancı bir şirketin Japon firmasına sermaye aktarmasını memnuniyetle karşılamalıyız’ diyerek bu tür girişimlerin diğer sektörlerde de teşvik edilmesi gerektiğini bildirdi. Yosano, yeni dünya düzeninde emtia ve sermaye dolaşımının kolaylaştığına işaret etti.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle