GeriEkonomi Renault'da üç günlük Megane Wagon bayramı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Renault'da üç günlük Megane Wagon bayramı

Oyak Renault'a bir yılda tek başına 600 milyon dolarlık ihracat geliri sağlayacak Megane Wagon'un üretimiyle ilgili kutlamalar üç gün sürdü. Perşembe günü Fransız Renault'un Başkanı Louis Schweitzer'in toplantısıyla başlayan kutlamalar, dün akşam Çırağan Sarayı'ndaki şenlikle noktalandı.

Renault, dünya için sadece Türkiye'de ürettiği Megane Wagon modelinin dünya lansmanını, üç gün aralıksız süren etkinliklerle gerçekleştirdi. İstanbul'da Renault Başkanı Louis Schweitzer'in basın toplantısıyla başlayan, önceki gün Mudanya'daki fabrikada görkemli bir şova dönüşen dünya lansmanı, dün gece Çırağan Sarayı'nda düzenlenen bir yemek ve Fahir Atakol konseriyle noktalandı. Tüm bu etkinlikleri Fransız gazeteciler de yakından izledi.

Bursa'da yarından itibaren seri üretime geçilecek olan Megane Wagon için Türkiye'ye gelen Renault Başkanı Louis Schweitzer, 24 Eylül Perşembe gecesi Çırağan Sarayı'nda düzenlediği basın toplantısıyla yeni modeli dünya basınına tanıttı. Renault Başkanı Schweitzer, bu toplantıda Türkiye'de üretilecek Megane Wagon'ların ihracatından 1999 yılında 600 milyon dolar gelir beklendiğini açıkladı.

MUDANYA'DA GÖRKEMLİ ŞOV

Megane Wagon için 25 Eylül Cuma günü de, Bursa Mudanya'daki Oyak Renault fabrikasında, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ve Renault Başkanı Louis Schweitzer'in de katıldığı görkemli bir tören yapıldı.

Renault, Megane Wagon modelinin dünya lansmanının son gecesini de Çırağan Sarayı'nda gerçekleştirdi. Renault Mais Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir ve Renault Mais Genel Müdürü Onur Baytok'un verdiği yemeğinden ardından, Fahir Atakoğlu davetlilere muhteşem bir müzik ziyafeti sundu.

Bu geceye davet edilen konuklara gönderilen davetiye de oldukça ilginçti. Kapağında ‘‘Kırk davul birden çalmaya koyuldu’’ denilen davetiye, Renault'nun Megane Wagon modelini tüm dünya için sadece Türkiye'de üretmesinin verdiği sevinci ve gururu ortaya koyuyordu.

Evliya Çelebi'nin kaleminden Wagon

Davetiyenin içinde yer alan minik bir kitapçıkta ‘‘Evliya Çelebi olsaydı şöyle yazardı’’ diyerek, gecenin ihtişamı Çelebi'nin diliyle anlatılıyordu:

‘‘Çırağan Sarayı'nın dört bir yanından yeniçeri esvapları içinde dev ademler zuhur ettiler. Aynı esnada kırk davul birden çalmaya koyuldu. Peri misali kızlar adeta kanatlanıp nurlar içinde göğe yükseldiler. Esvapları rüzgar ile dolmuş idi ve dahi seyretmesi pek zevkli idi. Uçan makinasıyla bir arip adem belirdi. Başımızın üstünde kuş misali döndü durdu. Sanki dün, bugün ve yarın birbirine karışmış idi. Sonra Megane Wagon nâm otomobilin doğuşuna şahit olduk. Bu otomobil yalnız Türkiye'de mal edilmekte imiş ve tüm cihana ihrac edilecek imiş. Bu muhteşem şölen Megane Wagon şerefine imiş. Biz dahi bu otomobile hayran olup gözlerimiz kamaştı. Sonra bizi sarayın dahiline çağırıp sultanlara layık bir ziyafet sundular. Sofrada kuş sütü bile eksik değil idi. Yemeklerin lezzeti pek kıvamında idi. Yemeğin nihayetine doğru pek bir latif musiki başladı. Fahir Atakoğlu nâm üstadın nağmelerine hayran olmamak elde değildi. Uzun sözün kısası, öyle muhteşem bir akşam geçirdik ki, mübalağa etmemize hiç lüzum kalmadı.Yorumları Göster
Yorumları Gizle