GeriEkonomi Renault, Türkiye'de Broadway yerine Clio'yu üretecek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Renault, Türkiye'de Broadway yerine Clio'yu üretecek

Renault'ın Başkanı Louis Schweitzer, Cenevre Fuarı'nda Türk gazetecilere yaptığı açıklamada, ‘‘Türkiye'de Broadway'in yerine Clio Sedan'ı üretmek için planlar yapıyoruz’’ dedi.

Renault, Türkiye'de Broadway yerine, yeni Clio üretmeyi planlıyor. 68'inci Uluslararası Cenevre Otomobil Fuarı'nda ilk defa tanıtılan yeni Clio'nun Sedan modelini üretmeyi hedefleyen Renault'nun bu konudaki çalışmaları sürüyor. Renault Başkanı Louis Schweitzer, fuarda Türk gazetecilerle yaptığı toplantıda yeni Clio'nun Türkiye'de üretilmesini düşündüklerini açıkladı. Clio'nun Broadway'in yerine geçeceğini söyleyen Louis Schweitzer, ‘‘Konuyu derinlemesine araştırıyoruz. Clio'nun ekonomik olarak Broadway şartlarında üretilmesi için çalışmalar yapıyoruz’’ dedi.

BAKIŞIMIZ DEĞİŞTİ

Renault'nun Türkiye'ye bakışının değiştiğini belirten Louis Schweitzer, sözlerine şöyle devam etti: ‘‘Türkiye'nin Avrupa Birliği çerçevesinde Gümrük Birliği'ne girmesiyle, Avrupa dışında bir ülke konumu değişti. Ayrıca iniş ve çıkışlara rağmen ekonomi hızla büyüyor. Bu nedenle eski modeller yerine yeni modellerin üretilmesi önem kazandı. Biz de yeni yatırımlar için karar aldık. Bundan sonra Türkiye'de ürettiğimiz modeller sadece Türkiye pazarına yönelik olmayacak.’’ Renault Başkanı Louis Schweitzer, Megane Station modelinin sadece Türkiye'de üretilmesinin tesadüf olmadığını belirterek, Bursa'daki fabrikanın kalite ve maliyet açısından istenilen seviyede olduğunu söyledi. Türkiye'yi dış pazarlara açılan bir kapı olarak düşündüklerini vurgulayan Louis Schweitzer, şu anda Türk Cumhuriyetlerine ihracat yaptıklarına dikkat çekti. Schweitzer, Renault'nun stratejisi dahilinde Türkiye'den bu pazarlara yönelik ihracat çalışmalarının sürdüğünü belirtti.

Clio 7.5 milyar franga yenilendi

Renault, Cenevre'de Clio'nun ikinci neslinin tanıtımını yaptı. Yeni Clio Avrupa'da bu aydan itibaren satışa sunuldu. Renault, 40 ayda geliştirdiği bu yeni otomobile toplam 7.5 milyar Fransız Frangı yatırım yaptı. Dış görünümü tamamiyle değişen yeni Clio'da sürücü ve yolcu hava yastıkları, ABS fren sistemi ve klima gibi bu sınıfta görünmeyen aksesuarlar bulunuyor. Yeni Clio'nun bir başka özelliği de küçük çarpışmalar için özel olarak geliştirilen yumuşak tamponlar. Yeni Clio'da 1.2 lt, 1.4 lt ve 1.6 lt'lik üç benzinli motor seçeneği bulunuyor. Yeni Clio'da kullanılan motorlar şimdiden 2000-2001 yıllarında zorunlu hale gelecek olan çevre normu EURO 2000'e uygun.

Cenevre Fuarı'nı Internet'ten izleyin

Türkiye'den binlerce kilometre uzaklıktaki fuara artık evinizdeki bilgisayarla da ulaşabilirsiniz. Cenevre Fuarı'nı izlemek için fuarın auto-net.ch adresine girmeniz gerekiyor. Bu sayfada katılan firmalarla ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda fuara katılan firmaların da fuar için özel olarak hazırladıkları sayfaları bulunuyor. Bunlardan bazılarının internet adresleri şöyle: ‘‘Fiat.ch, Ford.ch, Alfa Romeo.ch, Renault.ch, Peugeot ch.’’

RINSPEED ROCKET

Cenevre Fuarı'nda en fazla ilgi çeken otomobillerden biri Rinspeed Rocket oldu.Rinspeed Rocket, aerodinamik dizaynı ile Batman'in, ‘‘Batmobil’’ adlı aracını çağrıştırıyor. V8 motoru kullanılan, 410 beygirlik bu araç 100 kilometreye 4.2 saniyede çıkabiliyor.

CITROEN XSARA

Fransız otomobil üreticisi Citroen Xsara modelinin 1.4 ve 1.8 litrelik iki versiyonu ile Cenevre Fuarı'na katılıyor. Xsara'nın her iki modeli de 5 vitesli.

OPEL MONTEREY

Opel Monterey de ilk kez tanıtılan modellerden biri. Opel, 3.5 litrelik, 215 beygir gücündeki V6 motörüyle Monterey'in rakipleri arasından sıyrılacağına inanıyor.

JAGUAR XKR

Tamamen bilgisayar kontrollü 4.0 litrelik motora sahip olan Jaguar XKR, 250 kilometrelik hıza ulaşabiliyor.

TOYOTA LEXUS IS200

Toyota, 1999 yılının ilk yarısında piyasaya çıkarmayı planladığı Lexus IS200 modelini tanıttı.

MINELLI TF 1800

Minelli TF 1800 özellikle ‘yaşı ilerlemiş ama ruhu genç kalmış’ otomobil meraklılarının ilgisini çekti.Yorumları Göster
Yorumları Gizle