GeriEkonomi Renault, Rusya’ya yatırımı artıracak Fransa, Güney Akım’a ortak olacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Renault, Rusya’ya yatırımı artıracak Fransa, Güney Akım’a ortak olacak

Renault, Rusya’ya yatırımı artıracak Fransa, Güney Akım’a ortak olacak
refid:13059324 ilişkili resim dosyası

Rusya Başbakanı Vladimir Putin, geçen ağustos ayında Türkiye’ye gerçekleştirdiği çalışma ziyareti sırasında başlattığı ülkesinin küresel kriz ortamında yeni enerji ve sanayi açılımları politikasını dün Fransa ziyaretiyle devam ettirdi.

Almanya’dan sonra İtalya ve Türkiye ile de büyük enerji projeleri başlatan Putin, düne kadar stratejik oyunun dışında kalan Fransa’yı da oyuna dahil etti.
Fransa ücüncü ortak
Konuk Putin heyetiyle Fransız Başbakanı François Fillon arasında görüşmeler tarihi kararların alındığıRambouillet sarayında başlamadan önce basına müjdeli haber veren Vladimir Putin,  şunları söyledi: “Fransız devlet şirketi Electricite de France (EdF) dün Rus doğalgazının Avrupa güneyine ulaştırmayı amaçlayan ‘Güney Akım’ projesinin ortağı oldu. Gazprom ile EdF arasında ortaklık görüşmeleri tamamlandı. Böylece ilk başta Rus Gazprom ile İtalyan ENİ’nin başlattığı boru hattı projesine üçüncü ortak Fransa oluyor.”
Her ay 1 milyar dolar
Putin’in Fransa ziyaretinde bu ülkeyle toplam 25 ticari ve ekonomik anlaşma imzalaması bekleniyor. Ancak bunların arasında üçü Rusya açısından hayati önem taşıyacağı söyleniyor. Fransa’yı Avrupa’nın yeni enerji yolları şekillendirilmesi sürecine kabul eden Rusya Başbakanı Putin, karşılığında Fransa yönetimiyle Fransız Renault’tan büyük beklentileri var. Sovyet döneminde İtalyan lisansıyla kurulan Talyati şehrindeki Avtovaz otomotiv sanayi günümüzde iflasın eşiğinde.  Rus devleti, şehir oluşturan ve on binlerce vatandaşının ekmek parasını çıkardığı otomotiv sektörüne her ay bir milyar dolar yardım yaparak ayakta kalmasını sağlıyor.
Savaş gemisi satacak
Rus Vedomosti ile İsvestiya gazeteleri haberlerine göre Avtovaz’ın yüzde 25 hissesine sahip Renault’tan hisselerini kontrol paketi yüzde 51 seviyelerine çıkartması karşılığında Avtovaz eski borçlarının yeniden yapılandırılması ve üretimin modernizasyonu başına yeni patron olarak geçmesini öneriyor. Rusya’nın Renault’a otomotiv önerisi ay başında General Motors’un Opel satışını son anda durdurarak Kanada-Rus ortaklığına devrinin engellenmesi sonrasına rastlaması da ilginç bir detay olarak hatırlatılıyor. Bu ziyaret iki ülke arasında askeri alanı kapsayan işbirliği anlaşmaları da ilgilendiriyor. Rusya, Deniz Kuvvetlerini  Fransa’dan tanesi 800 milyon dolara üç adet helikopter taşıyıcı “Mistral” savaş gemisi satın almakistediği biliniyor.

Rus-Fransız yakınlaşması Türkiye’yi olumsuz etkiler

RUSYA ile Fransa arasında enerji ile otomotiv sektör bağlantılı yapılan anlaşmaların Türkiye’yi de yakından ilgilendirdiğine dikkat çekiliyor. Bu konuda üzerinde durulan noktalar şöyle: “Türkiye, AB sürecinde Ankara’nın önüne taş koyan Fransa’nın Nabucco doğalgaz boru hattı projesine katılmasını istemiyor. Rusya’nın Güney Akım projesine katılacağını açıklayan Fransa, böylece Türkiye’nin Karadeniz kıta sahanlığından geçirilecek doğalgaz projesine girmiş oluyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle