GeriEkonomi Rekor kıralım
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Rekor kıralım

Rekor kıralım

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısıyla Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından başlatılan ‘İstihdam Seferberliği 2019’ programına iş dünyasından tam destek geldi. Dün düzenlenen ‘İstihdam Seferberliği 2019 İstanbul Buluşması’nda iş dünyası temsilcilerinin ortak mesajı ‘istihdam rekoru kıralım’ oldu.

İSTİHDAM Seferberliği için Türkiye’nin önde gelen iş dünyası temsilcileri taşın altına elini koydu ve üyelerine çağrı yaptı. Dün düzenlenen ‘İstihdam Seferberliği 2019 İstanbul Buluşması’nda binlerce üyesine seslenen iş dünyası temsilcileri, “Gelin el ele verelim ve 2019’da istihdam rekoru kıralım” mesajı verdi. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ise son verileri paylaşarak, “2018’in İŞKUR verilerine baktığımız zaman, umutla söyleyebiliriz ki geçen yılın ilk iki ayına göre İŞKUR yerleştirme oranlarımız bizim yüzde 10 oranında daha iyi durumda. İnşallah ocak 2019’da daha yüksek bir istihdamı tamamlayacağız. 2.5 milyon istihdam sözümüzü de gerçekleştireceğimize inanıyoruz” dedi.

38.5 MİLYAR LİRA

Selçuk, Türkiye’nin sahip olduğu gerçek potansiyel ortaya çıkarılırsa dünyanın 10 güçlü ekonomisinden biri olunabileceğini belirterek, şöyle konuştu: “İstanbul’da bugüne kadar teşviklerimizden yaklaşık 1 milyon 300 bin iş yeri yararlandı. Ödediğimiz toplam teşvik tutarı ise yaklaşık 38.5 milyar lira. Hükümet olarak elde ettiğimiz bu başarıyı biliyorsunuz milli iradeye yönelik yapılan antidemokratik saldırılara rağmen başardık. Ekonomide, ticarette, çalışma hayatında ve istihdamda birlikte başarı öyküleri yazmaya devam ediyoruz. Türkiye 16 yılda sizlerin girişimci ruhu, cesareti ve çalışkanlığı sayesinde 3.5 kat büyüdü. Uygulamaya koyduğumuz reformlarla iş yapma kolaylığı bakımından dünyada 43. sıraya kadar yükseldik. 2002 yılında 727 bin olan sigortalı çalıştıran iş yeri sayımız 1.9 milyona; aktif sigortalı sayımız 12 milyondan 22.3 milyona yükseldi. Aynı dönemde, aktif iş gücü programlarımızın yararlanıcı sayısı yaklaşık 3.1 milyona ulaştı.”

YÜZDE 10 DAHA İYİ

Bakan Selçuk, aralık ayında, işverenin, işçinin ve kamunun oy birliği ile 2019 yılı net asgari ücretinin uzlaşıyla belirlendiğini söyledi. Başta Avrupa Birliği olmak üzere dünyadaki birçok ülkenin 2007’deki küresel krizin yıkıcı etkileriyle istihdam kayıpları yaşarken Türkiye’nin küresel krizden bu yana yaklaşık 8.3 milyon kişiye ilave istihdam sağlayarak AB ülkeleri arasında ilk sırada yer aldığını belirten Selçuk, “2018’in İŞKUR verilerine baktığımız zaman, genel olarak tam net veri gelmeden açıklama taraftarı değilim ama umutla söyleyebiliriz ki geçen yılın ilk iki ayına göre İŞKUR yerleştirme oranlarımız bizim yüzde 10 oranında daha iyi durumda. Trend çok güzel gidiyor. İnşallah Ocak 2019’da daha yüksek bir istihdamı tamamlayacağız. 2.5 milyon istihdam sözümüzü de gerçekleştireceğimize inanıyoruz” şeklinde konuştu.

1 MİLYON SÖZÜ

Selçuk, İstanbul’dan aldıkları 1 milyon ilave istihdam sözünü de not ettiklerini dile getirerek, Bakanlığın iş gücü piyasasını sadece istihdam artırma yönüyle değil aynı zamanda teşviklerle de desteklediğini kaydetti. Selçuk, bu konuda şu ana kadar en güçlü paketin sunulduğuna işaret etti.

Rekor kıralım

TÜRKİYE’NİN GÜCÜNE VE GELECEĞİNE GÜVENİN

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu: Anadolu’daki oda ve borsa başkanlarından gelen ilk sinyaller gayet olumlu. İstihdamda pozitif ivmeyi başlattık, devamı da gelecek inşallah. Buradan tüm iş dünyamıza ve işverenlere de tekrar çağrıda bulunuyorum; Türkiye’nin gücüne ve geleceğine güvenin, istihdam kampanyasına katılın, bu tarihi desteklerden faydalanın. Biz küçük firmayız, ilave 1 kişi alsak ne olacak demeyin. Bakın eskiden büyüklerimiz anlatırdı; Nemrut, ona karşı gelen İbrahim Peygamberin ateşte yakılması için emir vermiş. Nemrut’un askerleri meydanda büyük ateş yakmış. Herkes korku içinde, izliyormuş. Derken bir karınca, ağzında küçücük bir damla suyla, ateşe doğru yönelmiş. Diğer karıncalar arkasından bağırmış. ‘Nereye gidiyorsun, şu ateşin büyüklüğüne bak, bir damla suyla koskoca ateşi söndürebileceğini mi sanırsın?’, ‘Olsun’ demiş karınca, ‘Hiç olmazsa hangi tarafta olduğum anlaşılır’. İşte biz de, işsizliğe karşı, istihdamın safında yer almalıyız. En az bir işsiz vatandaşımızı işe alarak, işinizi geliştirin, ekonomiye katkı verin. 

KALİTELİ VE KALICI İSTİHDAM

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan: İş, aş ve daha da önemlisi ülke ekonomisine katma değer oluşturmak denince akla gelen sektörlerin başında sanayinin geliyor. Çünkü biliyoruz ki; kaliteli, sürdürülebilir ve kalıcı istihdam buradadır. Sanayiciler olarak attığımız her adımda ülkenin toplumsal refahı ve barışı için aş ve iş üretmeyi öncelikli görev olarak kabul ediyoruz. Bundan sonra da aynı anlayış ve kararlılıkla yolumuza devam edeceğiz.

ÜNİVERSİTELERLE OMUZ OMUZA VERDİK

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle: Nitelikli üretimin, nitelikli iş gücü ile yapılabileceğinden hareketle, kaynaklarımızı bu alana aktarıyoruz. Çalışma çağında 13 milyonu aşkın genç var. Üretimde, hizmetlerde ve ihracatta bu potansiyelimizi hayata geçirebilirsek, sürdürülebilir bir büyüme potansiyelini yakalayarak daha da ileriye gitmemiz işten bile değil. İşte bu noktada istihdam konusunda Cumhurbaşkanımızın çağrısıyla başlayan istihdam seferberliğini iş dünyası temsilcileri olarak sahiplen bizleriz.

KAPSAMLI TANITIM KAMPANYASI OLACAK

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç: Bu en kapsamlı istihdam teşviklerini, hedef kitlemiz olan iş dünyasına etkili bir şekilde anlatmalıyız. Birçok işletme, teşviklerin adeta ‘gerçek olamayacak kadar’ kapsamlı olduğunu düşünüyor. Bana göre teşviklerin niteliğinden daha çok, bu teşvikler yeterince anlatılmadığı için kullanılamadı. İşte İTO olarak biz, bu gerçekten hareket ederek, kapsamlı bir tanıtım kampanyası yapıyoruz. 

DESTEĞİ ALAN, 3-4 AY SONRA KÂRLI ÇIKACAK

Deniz Ticaret Odası (DTO) Başkanı Tamer Kıran: Bugün işlerimiz yeterince iyi olmayabilir ama 3-4 ay sonra ülkemiz yeniden hızlı bir büyüme trendine girdiğinde bizlerin yeni çalışana ihtiyacı olacak. O günler için bugünden istihdamı sağlamalıyız. Yoksa yarın nitelikli çalışan bulmamız zor. Bugün yapılan her istihdamın yarın için büyük bir yatırıma dönüşeceğini düşünüyorum. Bugün bu desteklerden faydalanan üyelerimiz 3-4 ay sonra kârlı çıkacaklarını, rakiplerinden 1 adım önde olacaklarını görecekler.

BU FIRSATLARI HER ZAMAN BULAMAYIZ

İstanbul Ticaret Borsası (İSTİB) Başkanı Ali Kopuz: Bu teşvikler sayesinde yeni helal kazanç kapıları açmaya vesile olma fırsatı yakalıyoruz. Bu kapsamda iş dünyamıza, girişimcilerimize, birbirinden önemli 8 farklı teşvik sunuldu. Dünyanın en güç işi ‘bir şeyin nasıl yapılacağını bilirken, başka birinin nasıl yapamadığını ses çıkarmadan seyretmektir’ der Mevlana. Biz iş insanları olarak işimizi geliştirmek ve büyütmek için bu gibi fırsatları bulamayız.

BU ADIMLAR SON DERECE KIYMETLİDİR

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Abdurrahman Kaan: İmkânı olan işletmelerin, hiçbir bahanenin arkasına sığınmadan istihdam sağladığını görüyoruz. Fakat, bugün yeni teşvikler, işverenin elini daha da kolaylaştıracak ve yeni istihdam kapıları açacaktır. MÜSİAD olarak, bugün yaklaşık 60 bine yakın şirketimizle, 1 milyon 600 binin üstünde kişiye istihdam sağlıyoruz.

50 BİN İSTİHDAM SÖZÜ VERİYORUZ

Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Genel Başkanı Orhan Aydın: İlkini İzmir ve Şanlıurfa’da hayata geçirdiğimiz 81 ilde 81 yeni ASKON işletmesi dedik. 2 sene içinde 81 ilde kurulacak yeni işletmeden bahsediyorum. 15 bin yeni istihdam ve 15 bin üye işletmemizle birlikte 50 bin yeni istihdam sözü veriyoruz. Rusya ve ABD’de oluşturmaya başladığımız ihracat üstleriyle ekonominin gücünü ortaya koymak istiyoruz.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle