Reklamlara ‘ses’ ayarı

Meltem ÖZGENÇ / ANKARA
09.09.2014 - 00:58 | Son Güncelleme:

REKLAM ve film tanıtımlarında ses seviyesinin rahatsız edici düzeyde artması RTÜK’ü harekete geçirdi.

Konuyla ilgili çıkarılan Radyo ve Televizyon Yayınlarında Uygulanacak Ses Seviyesine İlişkin Yönerge ile artık reklamlarda ve program tanıtımlarında dikkat çekmek için ses seviyesi yükseltilemeyecek. Bunu ihlal eden kuruluşlara ceza verilecek.

RTÜK’ün konuya ilişkin yönergesi yürürlüğe girdi. Yönerge ile radyo ve televizyonlarda gösterilen reklamlarda, program tanıtım yayınları ve diğer tüm programların ses seviyelerinin, belirlenen teknik değerlerde olması zorunluluğu getirildi.

İZLEYİCİ RAHATSIZ EDİLEMEZ
Kanun gereği ticari reklamların ses seviyesi diğer yayın bölümleri ile aynı seviyede olmak zorunda. Ayrıca Yayın Hizmeti Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelikte yayın veya program tanıtımı başlamadan önce ses seviyesi yükseltilerek veya alçaltılarak izleyici veya dinleyiciler rahatsız edilmemeli maddesi bulunuyor. Ancak bu bir türlü uygulanamıyordu.

CEZA GELİYOR
Söz konusu mevzuat hükümleri uyarınca, konuyla ilgili uluslararası standartlar ve tavsiye dokümanları değerlendirildi ve yayın kuruluşlarının ana kumanda ve devamlılık stüdyolarında gerekli incelemeler yapıldı. Belirlenen ses seviyesi teknik değerleri ile hazırlanan yönerge taslağı ilgili kurum ve kuruluşların görüşüne sunuldu. Gelen görüşler doğrultusunda son şekli verilen yönerge Üst Kurulca kabul edildi. İhlal olması durumunda kanallar ceza alacak.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı