GeriEkonomi Reklam dünyasından skandal hırsızlığa tepki
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Reklam dünyasından skandal hırsızlığa tepki

Reklam dünyası, Show TV ve Cine-5'e bağlı dergilerin reklam sorumlusu Murat Sargın'ın, Hürriyet ve Milliyet Dergi Grubu'ndaki Teknik Müdür Bekir Ertuğ'u kendine casus olarak tutmasına tepki gösterdi. Reklam sektörünün temsilcileri, ‘‘Bunlar cezasız kalmamalı’’ görüşünde birleşti.

Hürriyet ve Milliyet Dergi Grubu'na bağlı dergilerde yayınlanan reklamlarla ilgili müşteri bilgilerinin Show TV ve Cine-5 bünyesinde yayın yapan dergilere menfaat karşılığı verildiğinin ortaya çıkması, reklam dünyasında tepkiyle karşılandı.

Reklamcılar Derneği Başkanı Hulki Aktunç, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, ‘‘Biz reklamcılar olarak mesleki etik'in yerleşmesi, yaygınlaşması için çaba harcar ve rakipler arasında da ortak olarak savunulacak değerler varolduğu inancını korurken, sözü edilen olay, maalesef bir çürüme belirtisi olarak görünmektedir’’ dedi.

Reklamverenler ve reklam şirketleri, ‘‘Böyle rezalet olmaz. Bu, bilgi hırsızlığıdır, sanayi hırsızlığıdır’’ diyerek olayı kınadılar. Gerek reklamcılar, gerekse reklam verenler, bu olayın reklam dünyası için son derece üzücü olduğunu, olaya karışanların mutlaka cezasının verilmesi gerektiği görüşünde birleştiler.

Önceki gün ortaya çıkan reklam casusluğu konusunda reklam dünyasından gelen tepkiler, ‘‘casusların cezalandırılması’’nda yoğunlaştı. Reklam verenler ve reklam şirketlerinin yöneticileri, ‘‘Hem reklam şirketleri, hem de reklam verenler açısından böyle olayların tekrarlanmaması için sorumlulara gereken cezaların verilmesi gerekiyor. Reklam sektörü adına bir daha böyle bir olayın yaşanmamasını arzuluyoruz’’ dediler.

NASIL YAKALANDILAR?

Hürriyet ve Milliyet Dergi Grubu'na bağlı dergilerde yayınlanan reklamlarla ilgili müşteri bilgilerini Show TV ve Cine-5 bünyesindeki dergilere menfaat karşılığı veren Bekir Ertuğ, önceki gün suçüstü yakalanmıştı. Ertuğ'un bu bilgileri aktardığını söylediği Show Basın Dergi Grubu Genel Müdür Yardımcısı Murat Sargın ile yardımcısı Yeşim Kantürer de gözaltına alınmıştı.

Show TV ve Cine 5'in yan kuruluşu olan Show Basın Dergi Grubu dergilerinde yayınlanan reklamların Hürriyet ve Milliyet Dergi Grubu bünyesindeki reklamlarla benzer olması üzerine, Rek-Pa yetkilileri hareket geçmişti. Hürriyet ve Milliyet Dergi Grupları'nın yayınladığı dergilerin reklam şirketi Rek-Pa yöneticilerinin araştırması sonucunda, Rek-Pa Reklam Teknik Müdürü Bekir Ertuğ'un, Show Basın Dergi Grubu Genel Müdür Yardımcısı Murat Sargın adına, sürekli olarak kurye ile zarf gönderdiği belirlenmişti. Ertuğ da, Show Basın Dergi Grubu'na bilgi sızdırdığını itiraf etmişti.Yorumları Göster
Yorumları Gizle