GeriEkonomi Reklam dünyası, Brezilya’da trafik kazasında ölen Çetintürk’ü anıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Reklam dünyası, Brezilya’da trafik kazasında ölen Çetintürk’ü anıyor

Reklam dünyası, Brezilya’da trafik kazasında ölen Çetintürk’ü anıyor
refid:17053675 ilişkili resim dosyası

Türk reklamcılığının temel taşlarından biri olarak anılan Rafineri reklam ajansının kurucularından Murat Çetintürk’ün vefatı reklam dünyasını sarstı.

Balayı için gittiği Brezilya’da geçirdiği trafik kazası sonucu 43 yaşında yaşamını yitiren Murat Çetintürk’ün ardından yasta olan reklam dünyası birleşerek, onu anlatan bir ilan hazırladı. İlanda başta iş ortağı ve yakın dostu Ayşe Bali olmak üzere çalışma arkadaşları ve yakın dostlarının görüşleri yer aldı.
Reklamcılığın temel taşı
Ölümünden üç gün önce evlenen Murat Çetintürk, eşi fotoğrafçı Eda Kızıl’la balayı için gittiği Brezilya’da geçirdiği trafik kazası sonucu yaşamını yitirmişti. 6 arkadaşıyla seyahat ettiği minibüsün bir kamyonla çarpışması üzerine hayatını kaybeden Çetintürk, reklam dünyasında hazırladığı başarılı işlerle adından söz ettiriyordu. Vefatı Türk reklamcılığı için büyük bir kayıp olarak değerlendirilen Çetintürk, Türkiye’nin en üretken kreatif direktörlerinden biri olarak çok sayıda kampanyanın yaratıcı liderliğini yapmıştı. Bosch’un ‘İnsanların güvenini kaybetmektense para kaybetmeyi tercih ederim’ kampanyası, İş Bankası’nın ‘İyi geceler Türkiye, iyi çalışmalar İş Bankası’ kampanyası, Profilo’nun ‘Sizde onlardan varsa, bizde bunlardan var’ kampanyası, Hürriyet Gazetesi’nin ‘Hürriyet Hürriyettir’ kampanyası Çetintürk’ün adından söz ettiren işlerinden bir kaçıydı.
Rafineri’yi 2001’de kurdu
1968’de İstanbul’da doğan Murat Çetintürk, İstanbul Erkek Lisesi’nin ardından Boğaziçi Üniversitesi İş İdaresi Bölümü’nü bitirdi. Reklamcılığa başladığı ilk işinden ‘işe kravatsız gittiği için’ kovuldu. Alice/BBDO’da 8 yıl çalıştı. Bu ajansta Bosch kampanyasıyla dikkat çekti. Bir süre Total’de çalıştı. 2001’de Nil Bağcıoğlu, Aslı Yorgancıoğlu ve Ayşe Bali ile Rafineri reklam ajansını kurdu. 2001’den beri Rafineri’nin Yaratıcı Yönetmenliğini yapıyordu.

Reklam, yapılabilecek en zevkli işlerden biri

MURAT Çetintürk, yaptığı işi şöyle tanımlamıştı: “Reklamda filmler vardı, yaratıcılık vardı. Kendimi reklamlar düşünürken buldum. Çok sonra ünlü bir reklam yaratıcısının bu iş için ‘üstünüzde kıyafetleriniz varken yapabileceğiniz en zevkli şey’ dediğini okudum. Yüzde yüz katıldığım bir laf değil, sörf yapmak daha zevklidir ama iş olarak yapılacak en zevkli işlerden biri olduğunu söyleyebilirim.”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle