Rekabet Kurulu'ndan yeni kararlar

Hürriyet Haber
02.11.2009 - 11:53 | Son Güncelleme:

Rekabet Kurulu, Kırşehir, Nevşehir, Niğde, Aksaray, Konya ve Karaman illerinden oluşan Meram Elektrik Dağıtım A.Ş.'nin ALCEN Enerji'ye devrine onay verdi.

Rekabet Kurulunun 28 Ekim tarihli Kurul kararları, Kurumun internet sitesinde yayımlandı.

Buna göre, ALCEN Enerji Dağıtım ve Perakende Satış Hizmetleri A.Ş.'nin Meram Elektrik'in yüzde 100 hissesini Özelleştirme İdaresi Başkanlığından devralması işlemine, ilgili mevzuatta belirtilen nitelikte hakim durum yaratılması veya mevcut hakim durumun güçlendirilmesi, böylece rekabetin önemli ölçüde azaltılması sonucuna yol açmayacağından izin verildi.

Kurul'un Petrol Ofisi A.Ş. lehine tesis edilen intifa hakkının ilgili mevzuata aykırı olduğu üzerine yaptığı inceleme sonucunda; başvuru konusu akaryakıt istasyonuna ilişkin olarak imzalanan intifa sözleşmesinin 18 Eylül 2010 tarihine kadar “Dikey Anlaşmalara İlişkin Grup Muafiyeti Tebliği” kapsamında grup muafiyetinden yararlandığına karar verildi.

Buna göre, taraflar arasında mevcut olan rekabet yasağına dayalı dikey ilişkinin 18 Eylül 2010 tarihinden sonra, her iki tarafın açık iradesi olmaksızın uzatılmasına son verilmesini engelleyen herhangi bir durum olması halinde 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanunun ilgili maddesi çerçevesinde işlem tesis edileceği hususunun taraflara bildirilmesine, bununla birlikte intifa hakkının tapudan terkinine karar verme yetkisinin hukuk mahkemelerine ait olduğu konusunda başvuru sahibinin bilgilendirilmesine karar verildi.

VAZELİN PAZARINDAKİ BİRLEŞME

Kurul, AGS Parafin Sanayi ve Ticaret A.Ş., Tepar Parafin Sanayi ve Ticaret A.Ş. ve Arkimya Sanayi ve Ticaret A.Ş.'nin Rekabet Kurulunun izni olmaksızın gerçekleştirdikleri birleşme ve devralma işlemleri yoluyla parafin ve vazelin pazarlarında hakim duruma geldikleri ve hakim durumlarını kötüye kullandıkları ve anlaşmalar yaparak rekabeti kısıtladıkları iddiaları üzerine açılaşan soruşturmayı da sonuçlandırdı.

Buna göre, AGS Parafin, Tepar Parafin, Arkimya Sanayi ve Mercan Kimya Sanayi hakkında soruşturma açılmasına gerek olmadığına ve şikayetin reddine karar verdi.

Kurul ayrıca, Tepar Parafin hisselerinin Hulusi Gürbüz Salgar ve ailesi tarafından devralınması işleminin ilgili mevzuatta belirlenen eşiklerin altında kalması nedeniyle Rekabet Kurulu iznine tabi olmadığına karar verdi.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı