Rekabet Kurulu'ndan kirazcılara 1.3 milyon YTL ceza

ANKA
27.07.2007 - 12:38 | Son Güncelleme:

Rekabet Kurulu, kiraz alımı ve ihracatı yapan 13 firmaya, üretilen kirazların alım fiyatlarını ve diğer koşulları belirleme yoluyla rekabeti ihlal etikleri gerekçesiyle toplam 1 milyon 349 bin 936 YTL para cezası verdi.

Rekabet Kurulu Başkan Vekili Tuncay Songör, kiraz alımı ve ihracatı yapan firmaların, üretilen kirazların alım fiyatlarını ve diğer koşulları belirlemek üzere rekabeti ihlal edip etmediklerinin tespiti için açılan soruşturmanın sonucunu açıkladı. Soruşturma sonucuna göre, Alara Tarım Ürünleri'nin, Cena Dış Ticaret ve Tarım Ürünleri'nin, Çelikoğlu Otomotiv'in, Sultan Tarım Ürünleri Gıda Sanayi Ticaret'in, Er-şah Gıda'nın, Pia Frucht Gıda Lojistik ve Dış Ticaret'in, Dönüş İthalat İhracat ve Ticaret'in, Yavuzlar Gıda'nın, Paşam Tarım Turizm Gıda Sanayi Pazarlama'nın ve Andiç Gıda Tekstil Makine Taşıma'nın rekabeti ihlal ettikleri belirlendi. Ayrıca Ana Meyve Tarım Ticaret'in, Başer Tarım Gıda'nın, Barış Deniz Uluslararası Tarım Ticaret İthalat İhracat'ın da rekabeti ihlal ettikleri kararı alındı.

Şirketlere 2005 yılı net satışları üzerinden, takdiren yüzde 1'i oranında olmak üzere, Alara Tarım Ürünleri'ne 487.5 bin YTL, Dönüş İthalat İhracat'a 190.1 YTL, Sultan Tarım Ürünleri Gıda Sanayi Ticaret'e 58.4 bin YTL ve Yavuzlar Gıda'ya 200.5 bin YTL para cezası verildi. Ayrıca takdiren binde 5'i oranında olmak üzere, Cena Dış Ticaret ve Tarım Ürünleri'ne 54 bin YTL, Er-şah Gıda'ya 24.7 bin YTL, Pia Frucht Gıda Lojistik ve Dış Ticaret'e 88.3 bin YTL, Paşam Tarım Turizm Gıda Sanayi Pazarlama'ya 8.3 bin YTL, Andiç Gıda Tekstil Makine Taşıma'ya 88.1 bin YTL ve Çelikoğlu Otomotiv'e 53.5 bin YTL idari cezası verildiği bildirildi. Ayrıca takdiren binde 5'i oranında olmak üzere, Ana Meyve Tarım Ticaret'e 8.1 bin YTL, Başer Tarım Gıda'ya 28.1 bin YTL ve Barış Deniz Uluslararası Tarım Ticaret İthalat İhracat'a 59.6 bin YTL para cezası verilmesi uygun bulundu.

İnceleme sonucunda Köklü Tarım Nakliye Petrol Ürünleri Gıda Sanayi'nin, Lara Dış Ticaret'in, Gök İthalat İhracat'ın ve Antalya Dış Ticaret'in anılan kartel anlaşmasına katıldığına dair yeterli ve inandırıcı delil bulunmadığından şirketler hakkında herhangi bir işlem yapılmasına gerek olmadığına karar verildiği ifade edildi.
Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı