GeriEkonomi Rekabet Kurulu Tüpraş kararını haftaya verecek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Rekabet Kurulu Tüpraş kararını haftaya verecek

Rekabet Kurumu Başkanı Mustafa Parlak, kurulun özelleştirilen kuruluşları geniş bir analize tutarak değerlendirme yaptığı için kararların zaman aldığını belirterek, "TÜPRAŞ'ın özelleştirilmesine ilişkin karar, zannediyorum önümüzdeki hafta yetişir" dedi.

Parlak, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde düzenlenen “4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun ve Kanunda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Taslak” konulu panelde, gazetecilerin TÜPRAŞ ve ERDEMİR ihalesine ilişkin sorularını yanıtladı.

TÜPRAŞ ihalesine ilişkin Rekabet Kurumu'nun kararını bildirmesi için 1 aylık süresi olduğunu hatırlatan Parlak, bu 1 aylık süreyi de kullanmayı düşünmediklerini söyledi.

Konunun dikkatle incelenmek suretiyle geniş bir analize tabi tutarak, değerlendirme yaptıklarını anlatan Parlak, şunları kaydetti: “Bu işleme bakıp (bu iyidir, bu kötüdür) diyerek değerlendirme yapmıyoruz. Rekabeti hangi alanda ne şekilde bozup, bozmayacağını, bozacaksa hangi önlemlerin alınması gerektiği konusunda değerlendirme yapmak suretiyle karar verilecektir. O bakımdan arzu ettiğimiz sürede sonuçlandıramıyoruz. Doğal olarak bu bir süre alıyor. Ancak zannediyorum TÜPRAŞ ihalesine ilişkin karar, önümüzdeki hafta yetişir.”

"ERDEMİR'LE İLGİLİ BİR SORUN YAŞANACAĞINI DÜŞÜNMÜYORUM"

ERDEMİR ihalesine ilişkin sonucun Rekabet Kurumu'na gelip gelmediğine ilişkin bir soru üzerine de, ERDEMİR ihalesinin sonucunun Kuruma hemen geldiğini söyledi. ”ERDEMİR'le ilgili bir sorun yaşanacağını düşünmüyorum” diyen Parlak, Erdemir'in zaten iç pazardaki payının yüzde 50'nin altında olduğunu ve yüzde 50'nin üzerindeki miktarın da Türkiye'ye dışarından ithal edildiğini hatırlattı.

STAR TV'NİN SATIŞINDA TEKELLEŞME İDDİALARI

Bir gazetecinin Star TV'nin satışına ilişkin tekelleşme iddialarının bulunduğunu belirterek, bunu nasıl değerlendirdiğini sorması üzerine de Parlak, şunları söyledi: “Tabii ilk bakışta bu değerlendirmenin nasıl yapıldığını bilmiyorum ama biz herkesin aklından geçen bütün hususları en ince detayına kadar inceliyoruz. Yani bu Star TV'nin özelleştirilmesi esnasında bu televizyonu alan grubun bu pazardaki durumu, bu pazarın genel durumu, bu pazarda faaliyet gösteren bütün televizyonların sahip olduğu pazar payı ile bu televizyonu alan teşebbüsün pazar payına bakmak suretiyle bir tekelleşmeye yol açar mı açmaz mı onu değerlendirmesini tabii ki herkesten daha fazla biz yapıyoruz. Öyle bir şey olduğu zaman gerekeni söyleriz.”

Yorumları Göster
Yorumları Gizle