GeriEkonomi Rekabet korkusu tedarikçilerinin hisselerini düşürdü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Rekabet korkusu tedarikçilerinin hisselerini düşürdü

Rekabet korkusu tedarikçilerinin hisselerini düşürdü
refid:18914592 ilişkili resim dosyası

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden Apple'ın efsanevi CEO'su Steve Jobs'un ölümü şirketin tedarikçilerinin hisselerinde de düşüşlere neden oldu.

 

 

Tayvan Borsası'nda işlem gören Apple'ın dokunmatik ekranlarını üreten TPK şirketi, ilk seansta yüzde 2'ye yakın gerilerken, batarya üreticisi Simplo Technology yüzde 2.5 ve objektif üreticisi Largan da yüzde 3'ü aşan kayıplar yaşadı.

 

Uzmanlar, tedarikçilerin hisselerindeki düşüşün, Jobs'un ölümünden sonra şirketin yaratıcılık tarafında geride kalıp daha fiyat odaklı bir rekabet sürdüreceğine yönelik endişelerden kaynaklandığını belirtti.

 

Fiyat odaklı bir rekabetin, tedarikçilerin kar marjlarına da olumsuz yansıyacağına dikkat çekiliyor.

 

Apple'ın, son olarak piyasaya sürdüğü iPhone 4S modeliyle tüketicilerin beklentilerini karşılayamamış olması, yaratıcılık tarafındaki endişeleri destekliyor. Apple tutkunları, şirketin çok daha radikal yenilikler sunan iPhone 5 modelini piyasaya sürmesini bekliyordu.

 

EN DEĞERLİ ŞİRKET

 

300 milyar doları geçen piyasa değeriyle dünyanın en pahalı şirketi olan Apple, bu alanda ABD'li enerji şirketi Exxon Mobil ile de kıyasıya mücadelde içinde bulunuyor.

 

Jobs kişisel servetiyle de dünyanın en zenginleri arasında bulunuyor. Jobs, Forbes dergisinin 2010'daki zenginler sıralamasında 6.1 milyar olarak tahmin edilen kişisel servetiyle 42'inci sırada yer almıştı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle