GeriEkonomi Recep Önal: Dövizde kimse sürpriz artış beklemesin
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Recep Önal: Dövizde kimse sürpriz artış beklemesin

DEVLET Bakanı Recep Önal, dün Ankara'da Maliye Hesap Uzmanları Vakfı tarafından düzenlenen toplantıda, dövizde sürpriz bir artışa izin verilmeyeceği mesajını verdi. Önal, döviz kurunda kabul edilebilir bir düzeyin üstünde herhangi bir reel değerlenme olmayacağını söyledi.

HAZİNE'den sorumlu Devlet Bakanı Recep Önal, programın bu aşamasında döviz kurunda kabul edilebilir bir düzeyin üstünde herhangi bir reel değerlenme beklenmediğini ve cari işlemler dengesinde program hedeflerinden ciddi bir sapma öngörülmediğini söyledi.

Maliye Hesap Uzmanları Vakfı tarafından düzenlenen ‘‘Son Ekonomik Politikalar ve Vergi’’ konulu panelde konuşan Recep Önal, enflasyonist baskıları giderebilmek amacıyla planlanmış döviz kuru politikasının, uygulamanın başlangıcında açıklanan stratejinin, programın güvencesini oluşturduğunu söyledi. Önal, 2001 yılı ortasında planlanan yeni kur politikasına geçişin bu alandaki esnekliği artıracağını kaydetti.

Önal, bugüne kadarki makro-ekonomik gelişmelerin olumlu olduğunu kaydederek dikkat edilmesi gereken en önemli noktanın kamu finansmanında disiplinin gevşetilmemesi konusundaki kararlılık olduğunu vurguladı.

HEDEF TUTTU

Önal, program çerçevesinde konsolide kamu sektörü temel denge hedefinin 2000'in ilk 3 aylık döneminde tutturulduğunu ifade ederek şunları söyledi:

Nisan ayı gelişmeleri de bize ilk 6 ay sonu itibariyle hedeflerimize rahatça ulaşabileceğimizi göstermektedir. Bu olumlu sonuçlara programımız çerçevesinde alınan döviz kuru, özelleştirme ve yapısal reformlar gibi önlemler yanında, finansal uyum amacıyla alınmış olan önlemlerde de bütünüyle ulaşmış bulunuyoruz. Konsolide kamu bütçesinde harcamalarda önemli bir disiplin öngörülmüş, gelirler için gerçekçi tahminler yapılmıştır. Bütçe dışı fonların kontrol altına alınması ve KİT'lerin finansman yapılarının gözetiminde etkinlik artırılmıştır. Konsolide bütçe uygulamalarındaki bu olumlu gidiş, vergi idaresinde sağlanacak etkinlik, kayıt dışı ekonominin kayıt içine alınması ve vergi tabanının genişletilmesi, kamu gelirlerinde kaçak ve kayıpların giderilmesi yanında, hükümetimizce alınmakta olan önlemler çerçevesinde daha da güçlenerek sürdürülecektir.''

Maliye Bakanı Sümer Oral da Dünya Bankası Başkanı'nın ekonomik programda ulaşılan noktayı çok başarılı gördüğünü açıkladığını hatırlatırken, ‘‘Ancak bizim hedefimiz, bu sonuçları Türk halkının, Türk mutfağındaki Türk kadınının başarılı görmesidir’’ dedi. Oral, ekonomik programın siyasi bir nitelik taşıdığını ve sahibinin de hükümet olduğunu söyledi.

Program öncesinde geçen yıl, yıllardır gerçekleştirilemeyen yapısal değişiklikleri gerçekleştirerek programın zeminini oluşturduklarını anlatan Oral, programdaki hedeflerin gerçekçi olduğunu vurguladı, ancak uygulamanın önemine dikkati çekti. Programın arkasında güçlü bir parlamento olmasını da ‘‘büyük bir şans’’ olarak niteleyen Oral, toplum desteğinin önemine işaret ederken, ‘‘AB'nin kapısını araladığımız şu günlerde, gerekli kriterlere uymamız şart, bu yüzden hepimize büyük görev düşüyor’’ dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle