Raylara 27 milyar Euro yatacak, EurasiaRail’de 90 firma yarışacak

Hürriyet Haber
11.02.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

Hükümetin büyük yatırımlar başlattığı ‘demiryolu ulaşım sistemleri’ sektördeki küresel firmalar için Türkiye’yi cazibe merkezi yaptı.

Çevre ülkelerde de benzer yatırımların önümüzdeki dönemde hızlanacağını gören küresel firmalar, 2-5 Mart tarihlerinde Ankara’da düzenlenecek “EurasiaRail Demiryolu, Hafif Raylı Sistemler, Altyapı ve Demiryolu Lojistik Fuarı”na (EurosiaRail) adeta hücum etti. 90 firmanın katılabileceği fuar için 19 ülkeden 80 firma stant kiraladı. Ankara Altınpark Fuar Merkezi’nde gerçekleşecek EurasiaRail’i düzenleyen Türkel Fuarcılık’ın sahibi Korhan Yazgan, “İlgi bekliyorduk ama bu kadarını da değil. Bu fuarı gelecek yıldan itibaren İstanbul’da yapabiliriz. Türkiye 2023’e kadar demiryolu sektöründe 27 milyar Euro’luk yatırım yapacak. Bu bütçe sektördeki küresel firmaların büyük ilgisini çekti” dedi. EurasiaRail’i 2010 yılı içinde Birmingham Infrail, Şangay Metro China, Torino Expo Ferroviarria ve Berlin Innotrans’ta tanıttıklarını söyleyen Yazgan, tanıtımlarda çok sayıda küresel şirketin temsilcisini bizzat Ankara’ya davet ettiklerini anlattı.
Kimler katılıyor
Korhan Yazgan, şu bilgileri verdi: “Fuara,  Siemens Mobilitiy, Alstom, Hyundai Eurotem, Vossloh, Bombardier, Zehbir, Bertone, Phlootas gibi önemli firmalar katılıyor.. Türkiye’den de TCDD, Tüdemsaş, Tüvasaş, Tülomsaş başta olmak üzere çok sayıda özel sektör firmamız var. Türkel kurulduğundan beri yurt içinde sadece 2 fuar yaptı. 2011 itibariyle yurt içi fuarlara da başlama kararı aldık. EurasiaRail ilk olacak. Yıl bazında içerde 5 fuar yapabiliriz” dedi. Yazgan, buu değişimin nedenini de küresel krizle birlikte yurtdışı fuarlara ilginin azalması olarak açıkladı.
Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı