GeriEkonomi Ramzey Motosiklet Afrika'da iki fabrika kuruyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ramzey Motosiklet Afrika'da iki fabrika kuruyor

Türkiye'nin tek yerli motosiklet üreticisi Ramzey Motosiklet'in, Afrika'da kuracağı iki motosiklet fabrikasıyla Avrupa ve Türk Cumhuriyetleri pazarlarına girmeye hazırlandığı bildirildi.

Ramzey Motosiklet'ten yapılan açıklamada, 1965 yılında küçük bir atölyede 15 kişilik bir ekiple üretime başlayan Ramzey'in, bugün dünya devlerine üretim yapan bir firma haline geldiği belirtildi.

Türkiye'nin tek yerli motosiklet üreticisi Ramzey Motosiklet'in, Afrika'da kuracağı iki motosiklet fabrikasıyla Avrupa ve Türk Cumhuriyetleri pazarlarına girmeye hazırlandığı dile getirilen açıklamada, 2009 yılında yaptığı iş birliği anlaşmalarıyla Afrika moped pazarında etkin bir oyuncu olan firmanın, yeni pazarlara açılmaya hazırlandığı ifade edildi.

Yapılan yazılı açıklamada konuya ilişkin değerlendirmelerine yer verilen Ramzey Motosiklet Genel Koordinatörü Fevzi Lütfi Yalnız, “2010 Ramzey için atılım ve yeni pazarlar bulma yılı olacak. Yaptığımız iş birliği ve üretim anlaşmalarıyla kapasitemizi iki katına çıkararak 20 bin metre karelik alanda yılda 200 bin motosiklet üretme potansiyeline ulaştık. Geçen sene 210 olan personel sayımızı 350 kişiye çıkardık. Tüm üretim aşamaları dikkate alındığında sektörün en entegre tesisine sahibiz. Afrika'yı üs yaparak Avrupa ve Orta Asya pazarlarına açılmak için çalışmalar yürütüyoruz. Bu ülkelerde bayilikler ve distribütörlükler kurarak büyüyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Yalnız, Afrika pazarında gerek yedek parça gerekse moped alanında 1985 yılından bu yana ihracat yaptıklarını dile getirerek, “Şu anda Cezayir, Fas, Tunus başta olmak üzere 6 ülkede 10 distribütörümüz var. Bu ülkeler aracılığıyla Afrika'nın tamamına yakınına Ramzey motosikletleri gönderiliyor” dedi.

2009 yılında krize rağmen 5 milyon dolar yatırım yaptıklarına dikkat çeken Lütfi Yalnız, 2010 yılında ise teknik alt yapımızı güçlendirmek için üretim bandına son teknoloji makineler aldıklarını ifade etti.

Nisan ayında yapımı tamamlanan alüminyum dökümhanesini devreye sokarak üretimde yüzde 70 olan yerlilik oranını yüzde 85'lere kadar çıkardıklarını belirten Yalnız, bu yıl 10 milyon lira daha yatırım yapacaklarını bildirdi.

Yalnız, Moped olarak tanımlanan 50 cc'lik modellerinin tamamına yakınını yerli imkanlarla ürettiklerini ve 250 CC'ye kadar modellerin üretimini de ithal malzemeyi en aza indirerek üretmeyi hedeflediklerini ifade ederek, bu hedefleri doğrultusunda 2010 ve 2011 yıllarını yatırım ve istihdama ayırdıklarını belirtti.

TÜRKİYE MOTOSİKLET PAZARI YÜZDE 30 BÜYÜYECEK

Üretimin yüzde 30'unu iç pazara sattıklarını bildiren Yalnız, 2010 sonunda bu payı yüzde 40'a çıkarmayı hedeflediklerini vurguladı.
2004 yılında 75.000 adet olan Türkiye Motosiklet pazarının 2006 yılında ucuz Çin malları nedeniyle 5 kat artarak 373 bin adete çıktığı dile getiren Yalnız, şunları kaydetti:

“2009 yılında ise pazar ani bir daralmayla yaklaşık 2,5 kat düşüş gösterdi. Bu düşüşte ÖTV'nin yüzde 22'ye çıkarılması etkili oldu. Global kriz sonrası ise Pazar 140 bin adede düştü. Ramzey olarak bu zor pazar şartlarında yüzde 10–15 pazar payını korumayı başardık. Halihazırdaki 300 satış noktası ve 350 adetlik servis ağını artıracağız. Krizin sona ermesiyle Türkiye pazarının yıllık 200 bin motosiklet rakamlarına ulaşmasını bekliyoruz.

AB'de 125 cc'ye kadar olan motosikletler B sınıfı ehliyetle kullanılabiliyor. Bizde ise 50 cc Mopedlerde bile A sınıfı ehliyet zorunluluğu var. 15 milyon nüfuslu Yunanistan'da 250 bin motosiklet satılırken 70 milyonluk Türkiye'de bu rakam 150 binleri geçmemektedir. Devlet destek olursa pazar iki katına çıkar.”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle