GeriEkonomi Rahmi Koç, çöpte bulduğu testereyi müzesine koyacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Rahmi Koç, çöpte bulduğu testereyi müzesine koyacak

Deniztemiz Derneği TURMEPA’nın ‘Uluslararası Kıyı Temizleme Günü’ etkinliği çerçevesinde İstanbul Caddebostan sahilinde öğrencilerle birlikte çöp toplama etkinliğine katılan Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi Koç, çöpte bulduğu bir testereyi müzesine koyacağını söyledi.

TURMEPA’nın kurucuları arasında yer alan ve Onursal Başkanı olan Koç, ‘Kamuoyu, bizi çöp toplarken çöpçü sanmasın. Bizim amacımız topluma bir mesaj vermek. Mesaj yanlış anlaşılmasın’ dedi.

KİRLETMEMEK ÖNEMLİ:

Öncelikle denizlerin kirletilmemesi gerektiğini vurgulayan Koç, ‘Kirletmemek daha önemli. Çünkü kirletilmiş bir çevreyi temizlemek çok daha zor ve daha büyük bir maliyet gerektirir’ diye konuştu. Sahili önceki yıllara göre daha temiz bulduğunu da ifade eden Koç, ‘Bugün önemli olan denizden neler çıkacağı. Geçen yıl buzdolabı, tabak ve çanak gibi şeyler çıktı. Bu yıl bakalım neler çıkacak?’ dedi.

HEDEF BİLİNÇLENDİRMEK:

Deniztemiz Derneği/TURMEPA Yönetim Kurulu Başkanı Eşref Cerrahoğlu da, ‘Dünyada denize her saat 675 ton çöp atılıyor. Biz çöpleri toplama hedefinden yola çıkmadık. Kirliliğe dikkat çekerek insanları bilinçlendirmek hedefini güdüyoruz’ dedi. Türkiye’de çöp konusunda yeterli çevre bilinci oluşmadığını ifade eden Cerrahoğlu, şunları söyledi: ‘Sanayi tesislerimizin yüzde 98’i, turistik tesislerimizin yüzde 81’i arıtma tesisine sahip değil. 3 bin 215 belediyeden sadece 1800 tanesinde kanalizasyonun tam teşeküllü olarak var olduğu biliniyor. Ülkemizdeki mevcut arıtma tesislerinin sayısı sadece 161 adettir.’

Tüpraş için isteyen mahkemeye gidebilir

RAHMİ Koç, Caddebostan’da katıldığı Uluslararası Kıyı ve Deniz Temizliği Günü etkinliğinde, sorular üzerine, Tüpraş ihalesiyle ilgili, ‘İhale oldu bitti. Hayırlı olsun. Dava açma ihtimali hakkında burada herhangi bir açıklama yapmama gerek yok, memleketimizde kim isterse mahkemeye gidebilir’ dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle